Звіт роботи Чернівецького ОВ УБА за 2020 рік

Звіт про роботу

Чернівецького обласного відділення

ВГО Українська бібліотечна асоціація

за 2020 р.

 

  1. Коротка вступна частина

Чернівецьке обласне відділення у 2020 р. здійснювало свою діяльність відповідно до Стратегії Української бібліотечної асоціації на 2019-2021 рр. та власного Положення.

У 2020 р. кількість членів відділення становила 451 особу.

 

  1. Реалізація Стратегії:

Ціль 1: Впровадити інноваційні моделі діяльності бібліотек.

21 січня 2020 в Україні стартував проєкт Кабінету Міністрів України «Дія. Цифрова освіта», спрямований на розвиток цифрових навичок громадян. Проєкт реалізується на «Національній онлайн-платформі з цифрової грамотності»  за посиланням: https://osvita.diia.gov.ua/

Українська бібліотечна асоціація та Міністерство цифрової трансформації підписали меморандум про співпрацю — за три роки навчити цифровій грамотності 6 мільйонів українців. Бібліотеки України стали амбасадорами цифрової грамотності.

Чернівецьке обласне відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація

активно долучилося до реалізації  даного проєкту. 13 лютого відбувся тренінг з цифрової грамотності для бібліотечних фахівців установи. Відповідні тренінги були проведені для працівників районних, сільських бібліотек та бібліотек ОТГ. До тренінгів долучилися всі члени Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація.

 

Проведено  он-лайн конкурс   бібліотечних   проєктів  Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація з обслуговування користувачів в умовах карантину «Бібліотека в режимі дистанційної роботи». Після проголошення Всесвітньою організацією охорони здоров’я коронавірусу COVID-19 пандемією загальносвітового масштабу багато бібліотек у всьому світі взагалі закрились для відвідувачів. А ті, що залишились  працювати в умовах адаптивного карантину, запровадили квоти на вхід, скоротили спектр послуг та призупинили програми, що зазвичай відбувалися в бібліотеці, такі, наприклад, як заохочення читання або інформаційна грамотність. Більшість бібліотекарів почала працювати переважно або виключно дистанційно з дому. Присутність у приміщенні бібліотеки обмежилось кількома основними видами діяльності. Акцент фізичної доступності змістився в бік активностей на сайті та в соціальних мережах. Бібліотеки із сталою практикою дистанційної комунікації з аудиторією і надалі продовжують надавати послуги,  розширюючи їх спектр.
Перед бібліотеками постали питання: що вони можуть дати спільноті, коли можливості спільного досвіду перебування в спільному часі та просторі стають різко обмеженими?   Як після карантину зміниться користувач бібліотеки та що стане пріоритетним для нього?   Які бібліотечні сервіси у подальшому зможуть тримати дистанційну комунікацію із аудиторією? Тому метою і завданням  обласного он-лайн  конкурсу «Бібліотека в режимі дистанційної роботи»    стало виявлення   та  запровадження оригінальних, нестандартних ідей,  послуг, заходів,   які бібліотека може надавати в дистанційному  режимі;  підвищення фахового рівня та розвиток проєктних  ініціатив бібліотечних працівників Чернівецької області; розвиток дистанційних послуг сучасних бібліотек для громад в умовах адаптивного карантину;   посилення ролі бібліотеки як інформаційного майданчика громади;  просування бібліотечного контенту в соціальних мережах.

24 вересня 2020 року на базі Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація   було підведено  підсумки  ІІ обласного он-лайн  конкурсу    бібліотечних  проєктів   з обслуговування користувачів в умовах карантину  «Бібліотека в режимі дистанційної роботи». В конкурсі взяли  участь 16 бібліотек області – активних членів Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація. Серед них:  обласна книгозбірня для дітей,  6 центральних районних бібліотек і центральна міська бібліотека  м. Чернівці, публічна бібліотека с. Горбова   Острицької ОТГ Герцаївського району і 7 сільських філій. Конкурсні проєкти висвітлили різноманітні напрямки діяльності бібліотечних установ в період карантину:

  • інформаційно-краєзнавчі відео,  створені бібліотеками: «Туристичні стежинки сіл Лопушна та Шепіт» (Вижниький р-н),   «Мандруємо Кельменеччиною», «Пізнай свій край у славних іменах» (Путильщина);
  • бібліорозповіді про видатних особистостей Буковини: «Наша гордість, пам’ять і любов» (с. Бабин Кельменецького району), «Хотинщина. Сторінки історії. Визначні постаті» (Хотинська ЦРБ);
  • бібліотеки в дистанційному форматі: «Онлайн-бібліотекар: інформатор, друг та порадник» (Герцаївська ЦРБ), «Мовний клуб за інтересами «Bonjour français» (Публічна бібліотека с. Горбова  Острицької ОТГ  Герцаївського р-ну),     «Бібліокреатив: від ідеї до успіху»   ( с. Куликівка Герцаївського р-ну),  «Наші онлайн- послуги»  (с. Кам’янка  Глибоцький р-н), «Залишайтесь з бібліотекою вдома» (с. Брусниця  Кіцманський район),    «Бібліотечне асорті: читаємо, куховаримо, думаємо, творимо в соціальних мережах»  ( с. Малинівка,  Новоселицький р-н),    «Бібліотека в новому форматі» (  с. Коболчин,   Сокирянський р-н),  «Бібліотека в один клік» (Сторожинецька ЦРБ);
  • промоція книги: «Читаємо «Буковинчиків» (КУ «Чернівецька обласна бібліотека для дітей»), «Бібліотерапія: «Be calm!» (ЦМБ м. Чернівці).

Журі Конкурсу визначило переможців, шляхом відкритого голосування. Переможцями серед центральних районних бібліотек області стали :

І місце – Сторожинецька центральна районна бібліотека з проєктом «Бібліотека в один клік» (автор проєкту – член молодіжної секції Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація Наталя  Горвасюк).

ІІ місце – Герцаївська центральна районна бібліотека імені Г. Асакі   з проєктом   «Онлайн-бібліотекар: інформатор, друг та порадник» (автор проєкту – член Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація Олена  Марку).

ІІІ місце –  Центральна бібліотека Хотинської районної централізованої бібліотечної системи  з проєктом «Хотинщина. Сторінки історії. Визначні постаті» (автор проєкту – член Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація Ніна  Луць).

Серед публічних сільських бібліотек:

І місце – бібліотека  с. Куликівка  Герцаївської ЦБС  з  проєктом «Бібліокреатив: від ідеї до успіху»  (автор проєкту – член молодіжної секції Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація  Тетяна  Георгіу).

ІІ місце – Публічна бібліотека с. Горбова   Острицької ОТГ Герцаївського району  з проєктом  «Мовний клуб за інтересами «Bonjour français»  (автор проєкту  – член молодіжної секції Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація  Грета  Спатару).

ІІІ місце – Брусницька  сільська  бібліотека – філія Кіцманської  ЦБС  з проєктом  «Залишайтесь з бібліотекою вдома» (автор проєкту – член Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація Юрій Понич).

Переможці були відзначені Дипломами Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація та цінними подарунками: планшетними комп’ютерами, веб-камерами, навушниками, USB Flash, маршрутизаторами. Інші  учасники конкурсу  нагороджені   Подяками Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація та та USB Flash 32GB.

22 жовтня    відбулося  засідання     круглого  столу   “Публічні бібліотеки Буковини: сучасний стан, проблеми, вектор розвитку» за участю заступниці голови Чернівецької обласної державної адміністрації Ірини Ісопенко та  начальниці управління культури обласної державної адміністрації Оксани Филипчук. Модератором та організатором заходу виступила голова  Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація Наталія Філяк.

Учасники круглого столу в режимі он-лайн обговорили  питання модернізації  бібліотек, впровадження  моделей бібліотек в новому форматі,  створення інформаційних зон,  надання он-лайн послуг громадам в умовах карантину, популяризації  роботи бібліотек в соціальних мережах,  розвитку  проєктної  діяльності, обслуговування  дітей, співпраці влади, громади і бібліотек.

За результатами засідання круглого столу:

– проведено моніторинг діяльності публічних бібліотек області та інвентаризацію діючої мережі;

– розроблено Стратегію розвитку публічних бібліотек Чернівецької області на 2021-2023 роки;

– розроблено регіональний проєкт «Сучасна бібліотека як мультисервісний заклад» та визначено 10 опорних бібліотек області, які ввійдуть до зазначеного проєкту;

– сформовано та затверджено перелік бібліотечних послуг з метою розширення бібліотечного обслуговування шляхом впровадження нових послуг та інформаційних продуктів.

В он-лайн заході взяли участь 45 учасників.

 

 Ціль 2: Розвинути професійні компетентності бібліотекарів через розбудову безперервної освіти.

 

13 травня відбулася вебконференція «Об’єднані територіальні громади – можливості для місцевого розвитку та крок до євроінтеграції». Модераторка – голова  Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація Наталія Філяк.

Спікерами вебконференції виступили:

  • Наталія Масіян – начальник управління міжнародної співпраці Департаменту комунікацій Чернівецької ОДА, яка розповіла про відкритість і доступність міжнародної технічної допомоги для ОТГ і ознайомила з проєктами, програмами, що реалізуються в області, конкурсами, які фінансуються грантовими коштами;
  • Наталія Нечаєва-Юрійчук – кандидат історичних наук, доцент кафедри політології ЧНУ ім. Юрія Федьковича, котра виступила з презентацією «Фінансова допомога від ЄС. Чи є можливості отримати гранти для громад?»;
  • Ігор Бабюк – заступник голови Чернівецької організації «Комітет виборців України», експерт з децентралізації в області, який вів мову про культуру і децентралізацію, зокрема акцентував увагу на тому, що бібліотека – це комунікативний майданчик між владою і громадою, а в період пандемії короновірусу необхідне більше фінансування для отримання громадянами  знань, оптимального    розвитку, розширення проєктної діяльності;
  • Анжела Карімова – методист міського методичного центру управління освіти Чернівецької міської ради, керівник євроклубу ЗОШ № 5, яка розповіла про стандарти роботи з учнівською молоддю в сфері інформування про європейську інтеграцію: роботу євроклубів шкіл, гімназій, ліцеїв міста Чернівці у відзначенні Дня Європи, співпрацю із закладами культури та організацію конкурсу творчих робіт на тему «Україна – Європа»;
  • Марія Довгань – заступник голови обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація, котра ознайомила з роботою відділення по організації заходів із згуртування громади, роботою в проєкті «Дія. Цифрова освіта».

У вебконференції взяли участь бібліотекарі  районних, сільських бібліотек   області, а також бібліотек об’єднаних територіальних громад – члени Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація.

 

13 травня    відбувся    вебсемінар  для директорів   ЦБС, ОТГ, заступників по роботі з дітьми – членів обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація на тему: «Публічна бібліотека – простір для реалізації ідей громади».

З організацією діяльності  бібліотечних закладів  в умовах  епідемічної небезпеки  та    рекомендаціями   щодо  правильного   виходу книгозбірень  з  карантину   ознайомила   учасників    Наталія   Філяк, голова Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація. Спікерами були також заступниця голови обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація Марія Довгань, членкиня президії обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація Олена  Гімчинська, члени відділення Тетяна  Макарейчук, Галина Добровольська, Ніна  Кадюк. Учасники вебсемінару активно обговорювали в он-лайн режимі питання семінару та  сучасні виклики перед суспільством.

 

20 травня  відбувся обласний вебсемінар-студія для завідувачів  відділів обслуговування ЦРБ області – членів обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація на тему:  «Українська книга як інструмент формування нації і держави». Просування книг  як національної цінності,  формування культури читання в бібліотеках та використання програмно-проєктних методів для залучення до читання  реальних і потенційних користувачів, розвиток творчої активності бібліотекарів і вдосконалення  форм соціального партнерства –  про це вела мову Марія Довгань, заступниця голови обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація. Олена  Гімчинська, членкиня президії обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація та члени обласного відділення, провідні фахівці обласної книгозбірні Тетяна  Макарейчук, Галина Добровольська, Ірина  Шудло, Лариса  Шарабуряк поділились  інноваційними практиками  щодо популяризації української книги в бібліотечних закладах області, он-лайновими формами стимулювання читання та популяризації книги в соціальних мережах, надали рекомендації щодо успіхів в роботі бібліотек з популяризації читання. Були надані фахові відповіді на запитання бібліотекарів ЦРБ області.

 

20 травня відбувся черговий вебінар для завідувачів відділів  комплектування та обробки ЦРБ області – членів обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація на тему: «Впровадження УДК в практику роботи бібліотек». Практичні поради  та презентацію-консультацію надала  Раїса Повержук, членкиня обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація, завідувачка відділу каталогізування Чернівецької обласної універсальної наукової книгозбірні ім. М. Івасюка.

 

9 липня проведено онлайн-семінар  для бібліографів  Центральних районних бібліотек області – членів обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація на тему:  «Цифрова гуманітаристика в бібліотеці: від е-каталога до наукометрії». Рекомендації  щодо ролі бібліотек  в інформаційному  просторі, надання достовірної інформації, доступу до ресурсів, створення єдиної інформаційної сітки надала Наталія   Філяк, голова Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація. Члени обласного відділення, провідні фахівці обласної книгозбірні Тетяна  Микитюк, Олександра Гаврилюк, Галина Добровольська, Іванна Рудько виступили з презентацією  «Наукометрія: вектори розвитку», ознайомили з БД «Scopus»,  «Web of  Science», «Google Scholar», з українським індексом цитування (науковців з гуманітарної галузі), використання наукометрії у публічних бібліотеках, представили учасникам презентацію «Бібліометрія у вимірах сьогодення», проконсультували щодо  бібліотечно-інформаційного  обслуговування в умовах дистанційного сервісу: використання  електронних та корпоративних  каталогів,  віртуальних виставок та довідок в роботі та висвітлення роботи відділення на вебсайтах,  сторінках бібліотек та в соціальних мережах, провели огляд основних змін у новій редакції  «Українського правопису»  та ін. Актуальні питання та корисну інформацію виклали у своїх виступах Марія Довгань, заступниця голови обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація та Олена  Гімчинська, членкиня президії обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація. В онлайн-семінарі взяли участь 26 учасників.

 

З 20 по 24 липня було проведено цикл вебінарів на тему: «Бібліотека майбутнього: реальність та перспективи».

У рамках онлайн-заходів були  розглянуті наступні питання:

  • Моделювання базової мережі публічних бібліотек місцевого рівня (відео лекція);
  • Кращі практики роботи бібліотек України та області в умовах ОТГ (онлайн обговорення);
  • Безпека бібліотек, читачів і співробітників під час і після карантину (онлайн рекомендації);
  • Бібліотека ОТГ – відкритий публічний простір жителів громади (онлайн поради);
  • Інноваційні зміни в бібліотеці на основі проєктного, кадрового менеджменту та ініціативної діяльності бібліотек (онлайн рекомендації);
  • Трансформація діяльності бібліотек у нові центри інформації, знань, культури та дозвілля: що необхідно зробити? (онлайн дискусія);
  • Нові бібліотечні послуги та сервісні використання інформаційних технологій та Інтернету в бібліотеці (онлайн дискусія);
  • Цифрова освіта в бібліотеках (онлайн консультація);
  • Розвиток інтересу до книги та читання. Сучасні форми обслуговування користувачів створених бібліотек (онлайн консультація);
  • Вивчення, збереження та вилучення бібліотечних фондів (онлайн консультація);
  • Формування довідково-бібліографічного апарату бібліотеки (онлайн консультація);
  • Організація, редагування та використання каталогів і картотек, перехід на УДК (онлайн консультація);
  • Краєзнавча діяльність публічних бібліотек та створення сучасних краєзнавчих ресурсів (онлайн консультація);
  • Вивчення та популяризація життя і творчості відомих особистостей культури та мистецтв Буковини (онлайн консультація);

У вебінарах взяли участь 47 учасників – членів Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація.

 

21  жовтня для членів Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація було проведено  он-лайн школу   бібліотечних інновацій  для  бібліотекарів  сільських філій   та   ОТГ   на   тему:   «Кейс бібліотечних практик для забезпечення потреб місцевих громад». Із трансформацією іміджу публічних бібліотек ознайомила учасників  Наталя  Філяк, голова Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація. Про новий формат існування бібліотек ОТГ та  кращі практики роботи бібліотек України  в умовах  децентралізації   вела мову   Марія Довгань,  заступниця голови  Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація. Тетяна  Макарейчук, членкиня Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація, здійснила моніторинг сучасного стану  базової   мережі   публічних бібліотек області. Міні-тренінг «Інноваційні  послуги бібліотек:  онлайн сервіси для громади»  провела Галина Добровольська, членкиня Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація. Про  проєкт   ВГО Українська бібліотечна асоціація «Чотири простори бібліотеки: інноваційна модель діяльності»  та електронний посібник   розповіла  Олена  Гімчинська, член президії Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація. Презентацію  «Адвокація:  сучасна бібліотека – спільна громада»  представила  Леся Гаврилюк, членкиня Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація. Ніна Кадюк,   надала рекомендації  по   урізноманітненню  спектру послуг читачам-дітям в умовах децентралізації.

Учасники школи бібліотечних інновацій  (38  бібліотекарів  ЦБС  та  ОТГ області) активно обговорювали в он-лайн режимі сьогоднішні виклики публічних бібліотек в умовах децентралізації.

 

Впродовж 26 листопада – 2 грудня 2020 року було проведено цикл онлайн-семінарів для членів Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація: «Стратегічний розвиток та нові концепції бібліотек у 2021 році» (26 листопада); «Методичний супровід бібліотек в умовах децентралізації» (1 грудня); «Сучасна бібліотека: доступ і можливості для всіх» (2 грудня).

Під час занять розглядалися наступні питання:

  • ресурсне забезпечення бібліотек області;
  • розширення спектру бібліотечних послуг та форм роботи;
  • особливості планування в умовах реформування бібліотечної мережі області;
  • формати статистичної та електронної звітності;
  • визначення базових бібліотек ОТГ;
  • інформаційне забезпечення бібліотек;
  • кадровий ресурс;
  • популяризація промоції читання;
  • проєктна діяльність;
  • координація діяльності бібліотек області;
  • взаємодія бібліотеки з іншими організаціями;
  • комунікація між бібліотеками;
  • позитивний імідж бібліотек.

Між учасниками відбувся фаховий діалог у режимі «запит-відповідь».

В он-лайн семінарах  взяли участь працівники  53 бібліотек області.

 

10 грудня  2020 року  члени Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація взяли участь  у  вебінарі   «Розбудова мережі цифрової освіти», який провела Всеукраїнська ГО Українська бібліотечна асоціація.

 

Ціль 3: Поширити дієві інструменти бібліотечної адвокації.

Проведено зустрічі та надано консультації новообраним головам ОТГ та начальникам відділів (секторів) культури з організації ефективної  бібліотечної діяльності в об’єднаних територіальних громадах: Острицькій ОТГ, Чагорській ОТГ, Вашківецькій ОТГ, Вижницькій ОТГ, Селятинській ОТГ, Брусницькій ОТГ.

 

Президією Чернівецького обласного відділення Всеукраїнської громадської організації Українська бібліотечна асоціація написано   Звернення до всіх голів ОТГ Чернівецької області, з метою підтримки бібліотечних закладів у районах та сільській місцевості та недопущення закриття бібліотек.

Наталія   Філяк, голова Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація та Марія Довгань,  заступниця голови  Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація виїхали в м. Сторожинець на засідання сесії Сторожинецької міської ОТГ з метою недопущення скорочення чисельності бібліотечних працівників Сторожинецької міської ОТГ з 21 до 8 працівників. Наталія Філяк виступила на сесії перед депутатами, в результаті чого рішення про скорочення було переглянуте.

 

Ціль 4: Перебудувати систему послуг та сервісів Асоціації/відділення.

Протягом звітного року Чернівецьке обласне відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація спрямовувало свою роботу на організацію вебінарів, тренінгів для бібліотечних працівників області – членів відділення. Особливу увагу приділяли бібліотекарям ОТГ.

Відбулося  засідання     круглого  столу   “Публічні бібліотеки Буковини: сучасний стан, проблеми, вектор розвитку» за участю заступниці голови Чернівецької обласної державної адміністрації Ірини Ісопенко та  начальниці управління культури обласної державної адміністрації Оксани Филипчук.

Розроблено Стратегію розвитку публічних бібліотек Чернівецької області на 2021-2023 роки.

Почали роботу над регіональним проєктом «Сучасна бібліотека як мультисервісний заклад» та визначено 10 опорних бібліотек області, які ввійдуть до зазначеного проєкту.

Надано фінансову підтримку членам обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація для їхньої участі у X Ювілейній міжнародній конференції «Сучасна бібліотечно-інформаційна безперервна освіта: орієнтири співтворення» в смт. Славське Львівської області, та у VII Зимовій школі молодих бібліотекарів УБА «Soft skills бібліотечного лідера», яка відбулася  в с. Бабин Івано-Франківської області.

Проведено  он-лайн конкурс   бібліотечних   проєктів  Чернівецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація з обслуговування користувачів в умовах карантину «Бібліотека в режимі дистанційної роботи». Всіх учасників було відзначено подяками та подарунками від обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація, а переможців – дипломами та цінними призами.

В порівнянні з минулим роком, перелік послуг обласного відділення розширився.

 

Ціль 5: Досягти максимальної ефективності менеджменту відділення.

15-20 вересня – голова Чернівецького обласного відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація Наталія Філяк, взяла участь он-лайн у XI Львівському міжнародному бібліотечному форумі.

 

Листопад 2020 р. – голова Чернівецького обласного відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація Наталія Філяк взяла участь он-лайн у розширеному засіданні Президії ВГО Українська бібліотечна асоціація та в щорічній конференції ВГО Українська бібліотечна асоціація «Виклики, дії, рішення».

 

Ціль 6: Покращити комунікації та включеність членів відділення.

1лютого 2020 р. голова Чернівецького обласного відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація Наталія Філяк брала участь у святкуванні 25-річчя ВГО Українська бібліотечна асоціація у м. Києві.

 

25-28 лютого 2020 р. – участь у X Ювілейній міжнародній конференції «Сучасна бібліотечно-інформаційна безперервна освіта: орієнтири співтворення» в смт. Славське Львівської області заступниці голови Чернівецького обласного відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація Марії Довгань та члена Президії Чернівецького обласного відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація Олени Гімчинської. Марія Довгань виступила перед учасниками конференції з презентацією роботи Відкритого університету для дорослих, який функціонує при обласній бібліотеці та поширює свою роботу на  всю область та залучає до співпраці всіх членів Чернівецького обласного відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація. Чернівецьке обласне відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація відшкодувало учасницям проїзд та реєстраційні внески для участі в конференції.

 

Під час першої хвилі пандемії та локдауну, обласне відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація у співпраці з партнерами Українським Народним Домом у Чернівцях та ЧОГО Комітет виборців України організували для членів відділення вебінари на тему «Взаємодія батьків та дітей під час карантину» та “Вихід з карантину».

 

17 грудня 2020 року  відбувся IX Форум розвитку громадянського суспільства «Імунітет до ілюзій», який пройшов у вигляді Всеукраїнського телемарафону, що об’єднав всі регіони країни.  Комунікаційні платформи у всіх регіонах України сформували інтерактивну мапу громадянського суспільства. Чернівецьке обласне відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація спільно з партнерами Український Народний Дім у Чернівцях взяли участь у  панельній дискусії на тему «Джерела фінансової підтримки для локальних ініціатив у Чернівецькій області» (модератор Ігор Баб’юк), «Живі книги – сторітелинг про залученість громадян та побудова локальних коаліцій» (модератор Тарас Халавка), воркшопі «Як підготувати круте відео про громадську ініціативу».

 

Ціль 7: Активізувати включення молоді в роботу відділення та інноваційну діяльність бібліотек.
10-13 лютого 2020 р. – обласне відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація відрядило для участі у VII Зимовій школі молодих бібліотекарів УБА «Soft skills бібліотечного лідера», яка відбулася  в с. Бабин Івано-Франківської області, Тетяну Федорчук – молоду бібліотекарку Глибоцької ЦРБ. За кошти Чернівецького обласного відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація були оплачені внесок молодого бібліотекаря в сумі 2500 грн. та відшкодовано проїзд.
11 червня – проведено Школу бібліотечних інновацій  для молодих бібліотекарів Чернівецького обласного відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація на тему «Бібліоімідж: новий облік в новий час» за участю Люсьєни Шум –  виконавчої директорки БФ «Бібліотечна країна», Людмили Чупряк – директорки Уманської ЦБ для дорослих Черкаської області, Ольги Галак – завідувачки Чемеровецької ЦБ для дітей Хмельницької області. Основні теми, які піднімались у ході заходу:  якою хоче  бачити  бібліотеку сучасна молодь,  які зміни пропонують внести в роботу бібліотек молоді фахівці книгозбірень, можливості креативної перебудови діяльності бібліотек, участь  в  міжнародних,  всеукраїнських, місцевих проєктах  та благодійних фондах, івенти неформального навчання, порівняльний рейтинг соціальних мереж, сучасні завдання та пріоритети діяльності бібліотек з погляду молодих фахівців.

Заплановані та реалізовані  проєкти на підтримку активних бібліотек України презентувала Люсьєна  Шум, виконавчий директор Благодійного  фонду “Бібліотечна країна”.

Власним досвідом по створенню іміджу сільської бібліотеки, залучення молоді до роботи бібліотечного закладу, он-лайн  роботу в умовах карантину поділилася Тетяна  Георгіу, членкиня молодіжної секції обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація. Модераторами івенту були: Наталія Філяк, голова Чернівецького обласного відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація та Анжела  Марку, голова молодіжної секції Чернівецького обласного відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація. В он-лайн школі взяли участь 35 молодих  бібліотекарів    ЦБС та  ОТГ області – членів обласного відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація.

 

17 вересня  проведено  вебсемінар  для фахівців з обслуговування молодіжної аудиторії  на тему: «Послуги і контент сучасної молодіжної бібліотеки».

Про ефективні технології  популяризації  сучасної молодіжної бібліотеки та використання електронного посібника «Чотири простори бібліотеки: модель діяльності» розповіла   Марія Довгань,  заступниця голови  обласного відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Презентацію  «Від творчості бібліотекаря до компетентності читача: послуги, контент, сервіси»  представила  Ірина Хліповська, членкиня обласного відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація, завідувачка відділу абонемента філії обслуговування юнацтва ЧОУНБ ім. М. Івасюка.

Рекомендації  щодо розвитку  особистого бренду бібліотекаря як частини  бренду бібліотеки  надала Олена  Гімчинська, член президії обласного відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Про створення персонального  бренду та неформальну  освіту молодого бібліотекаря  вела мову  Анжела   Марку, голова молодіжної секції обласного відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Сучасні форми  роботи з молоддю з власного досвіду представила  Тетяна  Андрус, членкиня молодіжної секції обласного відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Олена Жекіл, членкиня обласного відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація, завідувачка публічної бібліотеки Острицької ОТГ,  розповіла про   роль бібліотеки та форми роботи з молоддю у сучасному форматі.

Тетяна  Макарейчук, членкиня обласного відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація, завідувачка  науково-методичного відділу  ЧОУНБ ім. М. Івасюка, здійснила моніторинг ефективності  обслуговування юнацтва у бібліотеках Чернівецької області.

Пропозиції  щодо використання   он-лайн простору  та соціальних мереж в роботі бібліотек надала  Галина Добровольська,  членкиня обласного відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація, завідувачка    відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів  ЧОУНБ ім. М. Івасюка.

Учасники активно обговорювали в он-лайн режимі   сьогоднішні виклики  сучасної молодіжної бібліотеки.

У вебсемінарі взяли участь 14 учасників.

 

Загальні висновки про роботу відділення.

Чернівецьке обласне відділення  ВГО Українська бібліотечна асоціація у  2020 році спрямовувало свою роботу на реалізацію Стратегії Української бібліотечної асоціації,  виявлення   та  запровадження оригінальних, нестандартних ідей,  послуг, заходів,   які бібліотека може надавати в дистанційному  режимі;  підвищення фахового рівня та розвиток проєктних  ініціатив бібліотечних працівників – членів  обласного відділення;  розвиток дистанційних послуг сучасних бібліотек для громад в умовах адаптивного карантину;   посилення ролі бібліотеки як інформаційного майданчика громади;  просування бібліотечного контенту в соціальних мережах.

 

 

 

Голова Чернівецького обласного відділення

ВГО Українська бібліотечна асоціація                                       Наталія Філяк



Comments are closed.