18 лютого виповнюється 160 років від дня народження української громадської, культурно-освітньої діячки, педагога, однієї з організаторів жіночого руху Софії Федорівни Русової.
«Найдорожчий скарб у кожного народу — його діти, його молодь, і що свідоміше громадянство, то з більшою увагою ставиться воно до виховання дітей, до забезпечення їм найкращих умов життя», — писала в одній зі своїх праць Софія Русова.
Біографія цієї жінки, її педагого-просвітительська та громадсько-політична діяльність не може не дивувати своєю послідовністю, наполегливістю у відстоюванні української національної ідеї, якою б ціною вона не діставалась.
В історію Софія Русова увійшла як видатний український педагог, авторка концепції національного виховання. Однак її педагогічні твори, мемуари й щоденник для широкого загалу в Україні стали доступними тільки протягом останніх десяти років. Дорога її визнання була довгою.
Коли почався наступ на українство і пролунало твердження царського уряду «Никакого малороссийского языка нет, не было и быть не может», українська громада вирішила видати повний «Кобзар» у двох томах, додавши до відомих читачам текстів маловідомі через заборону цензури. Доручили цю небезпечну й почесну працю подружжю Русових, які повинні були виїхати до Праги. Лише за кордоном можна було видрукувати заборонену книгу. Професор Федір Вовк підготував рукописи Тараса Шевченка, які купили у братів поета. Гроші зібрали у заможних українців. Це дало змогу Русовим певний час пожити у Празі, натхненно працюючи над виданням повного «Кобзаря», а потім нелегально переправити книгу в Україну.
Центральне місце в багатогранній педагогічній спадщині вченої займає концепція української національної системи освіти і національного виховання, в межах якої отримали своєрідну інтерпретацію найважливіші, фундаментальні теоретико-методологічні проблеми — мета, завдання, зміст, методи, принципи, форми освіти, навчання й виховання.
Ідея національного виховання — головна й визначальна в педагогічній концепції Софії Русової, яка в методологічному плані набуває основної й найважливішої закономірності розвитку теорії і практики освіти, школи, виховання. У центрі педагогічної концепції вченої перебуває дитина з її природженими задатками, здібностями, можливостями, талантами.
З нагоди 160-річчя від дня народження Софії Федорівни Русової в читальному залі відвідувачі книгозбірні можуть ознайомитись з ювілейною експозицією-портретом «Берегиня дошкільної педагогіки». На виставці представлені авторські педагогічні праці словники, довідники, підручники, монографії, статті з періодичних видань про видатного українського педагога.
Виставка діятиме з 15 лютого впродовж 10 днів.