Ювілейна книжкова експозиція-персоналія «Українка за покликом серця»

tel121 липня виповнюється 110 років від дня народження української поетеси, громадської діячки Олени Теліги. У своїй “Розповіді про Лєну” Євген Маланюк писав, що особистість цієї жінки була більша за її літературну спадщину: “Вона вся як істота, була якимось протестом проти сірости, безбарвности, нудоти життя… Це була людина, яка хотіла радости, і ще раз радости з королівськими значеннями цього слова”.

Олена Теліга (Шовгеніва) у своїй короткій біографії пройшла шлях від російськомовної гімназистки до незламного борця за волю і честь нації, частиною якої вона себе усвідомила. Вишукана красуня-аристократка, яка здобула вищу освіту — закінчила історично-філологічний відділ Українського педагогічного інституту ім. М. Драгоманова у Празі, обрала в житті складний і небезпечний шлях патріота-борця за щасливу долю Батьківщини. І хоча політичне, громадське, творче життя її проходило в еміграції, вона марила Україною, золотоверхим Києвом. Не зупинила хоробру патріотку навіть присутність у Києві фашистських загарбників. Свою активну громадську діяльність вона продовжила в окупованому Києві. Але, на жаль, не довго. У лютому письменниця була заарештована фашистами і 22 лютого 1942 року розстріляна в Бабиному Яру. В камері, де вона перебувала перед розстрілом, знайшли напис, зроблений її рукою: “Тут сиділа і звідти йде на розстріл Олена Теліга”. Зверху було викарбувано стилізований під меч тризуб.

У творах Олени Теліги відчуваються кращі традиції української літератури, також риси, притаманні для поетів «празької школи», відомої митцями, які хоча і перебували та творили в еміграції, але думками і душею залишалися з рідною Україною.

До часів незалежної України про Олену Телігу майже нічого не було відомо. Невідомим було ім’я талановитої поетеси, чарівної жінки, патріотки, яка віддала життя за незалежну Українську державу.

За життя збірка її віршів так і не побачила світ. За часів радянської влади в Україні її теж не видали. Тільки після 1991 року Олена Теліга почала повертатися на рідну землю — своїми віршами, статями, публіцистикою. Сьогодні її ім’ям названі вулиці, школи, бібліотеки, видавництво, її творчість вивчають в рамках програми з української літератури в навчальних закладах країни, заснована Міжнародна літературно-мистецька премія імені Олени Теліги, її твори прикрашають книжкові полиці книгарень та бібліотек.
Достатньо прочитати один її вірш, щоб відчути прихід в українську літературу поета великої культури.

З 19 липня  у відділі обслуговування користувачів всі охочі мають можливість переглянути ювілейну книжкову експозицію-персоналію  «Українка за покликом серця», присвячену 110-річниці від дня народження видатної доньки українського народу. На виставці читачі бібліотеки можуть ознайомитись з художніми творами поетеси з фондів бібліотеки,  історичними, критичними, літературознавчими матеріали про Олену Телігу.

Виставка триватиме протягом 10 днів.

 

tel2  tel3

Мобільне меню