Цьогоріч 23 листопада в Україні вшановують День пам’яті жертв голодоморів, який відзначається щорічно в четверту суботу листопада на підставі президентських указів 1998 та 2007 років.
У ХХ сторіччі українці пережили три голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років.
Голодомор 1921-1923 – масове знищення корінного українського населення з ознаками етнічної чистки через мор голодом у південних губерніях УСРР, спричинений вивезенням хліба Радянською Росією, на тлі посухи та неврожаю на Кубані та Поволжі.
Голодомор 1932-1933 років – масовий, навмисно зорганізований радянською владою голод 1932-1933 років, що призвів до багатомільйонних людських втрат у сільській місцевості на території Української СРР (землі сучасної України за винятком семи західних областей, Криму і Південної Бессарабії, які тоді не входили до УСРР) та Кубані, переважну більшість населення якої становили українці. Викликаний свідомими і цілеспрямованими заходами вищого керівництва Радянського Союзу і Української СРР на чолі зі Сталіним, розрахованими на придушення українського національно-визвольного руху і фізичного знищення частини українських селян.
Третій голодомор, який влаштувала народам СРСР російсько-комуністична диктатура 1946-1947 років, був спричинений не так повоєнним неврожаєм, як спланованою акцією сталінського Політбюро з метою забрати в селян залишки зерна і продати чи подарувати його братнім режимам в соціалістичному таборі.
Упродовж десятиліть Голодомор в радянській Україні замовчувався. Дослідження з цієї трагедії розпочалися лише наприкінці 80-х років минулого століття. Нині в Україні Голодомор 1932-1933 років розцінюється як акт геноциду українського народу.
З нагоди Дня пам’яті жертв голодоморів в читальному залі розгорнуто виставку-спомин «Свіча вічної пам’яті». До уваги користувачів представлено історичні документи, наукові розвідки, спогади очевидців, праці істориків, статті з наукових вісників та періодичних видань, довідкова література та художні твори.
До перегляду запрошуються всі охочі. Виставка діятиме до 3 грудня
(ІІ поверх, читальний зал).
23 листопада о 16:00 запаліть свічку пам’яті! Не залишайте цього дня своє вікно порожнім, зупиніться і схиліть голову у загальнонаціональній хвилині мовчання – вшануйте жертв голодоморів в Україні!