20 серпня виповнюється 25 років незалежності Естонії. З цієї нагоди у відділі абонементу експонується виставка «Естонія – країна майбутнього», на якій представлено цікаві історичні матеріали, книги про Естонію.
Виставка організована за сприяння Ганни Федорак, яка багато років прожила в Естонії, була свідком багатьох історичних подій. На відкритті виставки Г. Федорак сказала:
«Народившись в Україні, волею долі я, молода вчорашня студентка, опинилася в Естонії ще в далекі радянські часи. Пройшли роки, поки я, “занурюючись” в історію Естонії та намагаючись зрозуміти внутрішній світ естонців, зрозуміла, що особливості національного характеру естонців – це наслідок тривалого німецького та шведського панування на землях Естляндії.
Мені пощастило бути очевидцем і учасником подій з перших кроків відновлення незалежності Естонської держави. Підбираючи матеріал до виставки, я прагнула показати: історичні події, а також і ті здобутки та досягнення народу у вільній країні.
Естонія першою із радянських республік 16 листопада 1988 року прийняла Декларацію про державний суверенітет, одним із базових принципів якої став принцип – верховенства місцевих законів над союзними. Шлях від Декларації про суверенітет до проголошення відновлення Незалежності Естонії розтягнувся на цілих три роки. Лише 20 серпня 1991 року було оголошено про відновлення незалежності.
Це був важкий час для маленької країни. Але народ прагнув свободи. Свободи без насильства. Акція «Балтійський шлях», ( тоді живий ланцюг довжиною 600 км об’єднав Таллінн, Ригу та Вільнюс) стала символом так званої «співочої революції». Вона стала надихаючим прикладом і для українського «живого ланцюга» між Львовом і Києвом 21 січня 1990 р., присвяченого 72-річниці Акту Злуки УНР та Західноукраїнської Народної Республіки.
Естонія одержала незалежність 25 років тому, але за цей час зуміла пройти шлях, про який інші колишні республіки СРСР не могли й мріяти. Країна, в якої єдиний важливий ресурс – це мільйон триста тисяч її громадян, на першому місці по темпу впровадження іновацій.
Окремі матеріали виставки пов’язані і з життям української діаспори. Які у них є можливості зберігати свою ідентичність. Яка їх роль в політичному, культурному та міжнародному житті держави.
З якою метою я підходила до організаціїї цієї виставки, присвяченої 25-річчю відновлення Незалежності Естонії? Єдиним моїм бажанням, як громадянки Естонії було показати, що може зробити маленький народ, щоб бути вільним, який хоче своїм дітям майбутнього в правовій демократичній державі».
Дякуємо Ганні Федорак за надані матеріали та запрошуємо користувачів книгозбірні та всіх бажаючих ознайомитись з матеріалами представленими на виставці.