«Якщо під час вишивки жінка молить Бога
дарувати захист, супроводжує створення
вишиванки молитвою, це дуже сильно.
Це неймовірної сили оберіг»
Ольга Стецик
В історії нашої країни ця війна не перша. З давніх-давен, поки воїни боролися за нашу землю, жінки, залишаючись вдома, намагалися утримати звичний уклад життя: виховували дітей, садили городи, шили й вишивали обереги для оселі та своїх чоловіків. Люди вірили – вишивка, зроблена люблячими руками, захистить від темних сил, від усього лихого. Особливу увагу українці приділяли вишиванкам, які завжди носили як символи захисту, краси, життєвої енергії та міцного здоров’я. В Україні вишита сорочка також символізує і родинну пам’ять, і вірність, і любов у сім’ї. В їх орнаментах закодовано щастя, долю, життя та волю до перемоги.
Наші бабусі й прабабусі під час і після великих скрут, в тому числі і воєн, вишивали сорочки – вишиванки. Це працювало і як захист, і як «зашивання ран». Потім цей «магічний» одяг передавався з покоління в покоління. І сьогодні, вишивані під час російсько-української війни сорочки, особливо ті, котрі намолені, можуть стати своєрідними «вишиванками Перемоги, вишиванками Нескорених, вишиванками Непереможних». І вони будуть цінніші, ніж будь-коли, що відтворюють своє життя, свої почуття, свої емоції та мрії.
Цьогоріч відділ документів з економічних, технічних та природничих наук з нагоди Всесвітнього дня вишиванки підготував книжково-ілюстративну викладку тематичних друкованих видань, які у значній кількості зберігаються в бібліотечному фонді книгозбірні. До уваги користувачів пропонуються чудово проілюстровані альбоми зі схемами узорів вишивок, наукові монографії з історії української вишивки та українського народного вбрання, музейні фотоальбоми з колекціями вишитого давнього одягу українців, підручники і навчальні посібники з мистецтва відтворення автентичних зразків української вишивки. Серед представлених книг і журналів надзвичайно цікавими будуть краєзнавчі видання, в яких, з метою популяризації буковинської культури, подається характеристика художніх особливостей народного одягу Буковини, що відображають його традиції та локальні особливості в історичному розрізі.
Хочете знати більше? Тоді Вам до нашої книгозбірні. Чекаємо Вас за адресою: м. Чернівці вул. Ольги Кобилянської, 47 (ІІІ поверх).