«Народний академік, хрещений батько чернівецької інтеліґенції, буковинський дипломат, патріарх буковинського краєзнавства», – це геть неповний перелік тих звань, якими обдаровували за життя і на роковини пам’яті колеги та шанувальники таланту Олексу Романця. 2 квітня виповнюється 100 років з Дня народження видатного буковинського вченого, фольклориста, краєзнавця, літературного критика. Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека запрошує всіх охочих відкрити для себе грані таланту ювіляра, оглянувши нову книжкову виставку «Всесвіт Олекси Романця», яку розгорнуто у вестибюлі книгозбірні.
Чотири розділи виставки: «Автор і упорядник», «У співавторстві…», «Про ювіляра» та «Перлини приватної колекції» – здивують таємницями і свіжими темами як дослідника-науковця, так і зацікавленого читача.
До прикладу, чи знали Ви, що Олекса Романець на кілька десятиліть випередив проголошення ідеї євроінтеграції у одній із своїх книг, написаній ще у 1991 році? «Бо ж славна перемога під древніми стінами фортеці над Дністром була не несподіваним громом серед ясного небозводу європейської минувшини… Тому її значення не слід вкладати у куцу локально-провінційну мірку… Вона стала переломним моментом у боротьбі народів Європи проти турецької експансії, сприяла визнанню військової вправності українського козацтва…», – наголошує Олекса Стратонович у книзі «Ой Хотине, граде давній», присвяченій 370-річчю Хотинської війни 1621 року. Актуальність цієї зовсім невеликої за обсягом, але від того не менш важливої за змістом книги зростає в рази сьогодні – в контексті відзначення 400-річчя Хотинської битви на державному рівні у 2021 році.
Або, що Вам відомо про сексуальне виховання дітей на Буковині у 1905 році? Виявляється, у друкарні товариство «Руська Рада» містечка Вашківці, І. Карбулицький та І. Галущинський, дбаючи про всебічне виховання юних громадян, видали просвітницьку книжечку «Проф. др. Додель про проблем сексуальний. Дїтям про дїтий». Книга зберігається у приватній колекції О. Романця у фондах відділу зберігання та реставрації ЧОУНБ ім. М. Івасюка.
Серед близько 6000 книг приватної колекції ювіляра понад 700 – належать до категорії цінних та рідкісних, майже 100 видано на Буковині у період кінця ХІХ – початку ХХ століття. На виставці презентовано й одні з найстаріших – 1840, 1848, 1899 років.
Книги – портал у внутрішній світ Романця-особистості, ключ до пізнання Романця-книголюба. Поринути у всесвіт Романцевого слова – це те саме, що скористатися перевагою індивідуальної консультації видатного майстра і залишитися з ним наодинці.