У розбудові української держави одним із важливих завдань є формування національної свідомості та відновлення історичної пам’яті, шляхом оприлюднення трагічних сторінок українського народу, однією з яких є політичні репресії.
День пам’яті жертв політичних репресій – щорічний національний пам’ятний день в Україні, що припадає на третю неділю травня. Вшановується відповідно до Указу Президента від 21 травня 2007 року з метою увіковічення пам’яті жертв політичних репресій комуністичного режиму.
Через репресії пройшли усі верстви українського населення: від наукової та творчої інтелігенції до селян. Наслідком комуністичного терору 1930-х років в Україні стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, денаціоналізація. Кількість жертв політичних репресій в Україні неможливо підрахувати. Десятки тисяч людей було розстріляно, сотні тисяч пройшли в’язниці, заслання, табори.
На експозиції історичних матеріалів «Великий терор України», розгорнутій в читальному залі (вул. Вірменська, 14), представлені монографії, матеріали наукових конференцій, журнали, збірники наукових праць, присвячені цій трагічній темі.
День пам’яті жертв політичних репресій є нагадуванням про необхідність дотримання принципів правової держави та захисту прав людини в усі часи. Пам’ять про жертв політичних репресій зобов’язує нас забезпечувати захист прав людини та уникати повторення подібних трагедій у майбутньому.