“Хроніка-2000” – інтелектуальне видання, яке подає обрис історичної та культурологічної думки в Україні. Першочерговим завданням альманаху є публікація текстів малознаних або невідомих історичних, філософських, культурологічних, художніх творів. Кожен випуск є свого роду раритетним з огляду не лише на невеликий наклад, а й унікальний зміст.
«Видавці альманаху сподіваються дістатися із своїми ще тонкими книжками у найвіддаленіші куточки України й покласти на стіл вузівського чи шкільного викладача, дослідника історії й культури, кожного, хто цікавиться перебігом духовного життя на українських землях протягом двох тисячоліть (звідси й назва видання – «Хроніка-2000»), ґрунтовні наукові, художні, філософські чи публіцистичні праці, документи з архівів, а нерідко – із спецхранів», – такою була анотація до першого випуску альманаху.
З 2007 року випуски «Хроніки» почали здійснюватися в рамках проекту “Україна: історія великого народу”. Це – загальнонаціональний, патріотичний проект , започаткували його Інститут стратегічної політики та Благодійний Фонд “Схід-Захід: разом”.
Мета проекту:
- популяризація вивчення історії народу України;
- формування національної самосвідомості українців;
- виховання любові до історії, її видатних людей, шанобливе ставлення до пам’яток історії, архітектури, культури;
- виховання поваги до історичного минулого свого народу;
- виховання патріотичних почуттів;
- розкриття всіх сторінок великої історії нашої держави – України.
Автори журналу – найкращі мистецтвознавці, письменники, культурологи. Серед них такі відомі люди, як Михайло Брайчевський, Олена Апанович, Валерій Шевчук, Дмитро Горбачов, Анатолій Макаров і багато інших – цвіт нашої науки, літератури, сучасної естетичної думки.
Багато цікавих тем розкрив альманах протягом свого існування. До прикладу: маловідомі сторінки історії та культури Києва від часів заснування Русі і до останніх десятиліть; найвідоміші пам’ятки садово-паркового мистецтва України, їхня історія, природа, архітектура; портрети видатних діячів української освіти та роздуми над процесом становлення вітчизняного освітянства, що актуальні й сьогодні. Тут висвітлюється філософська думка України в її історичному розвитку, в матеріалах, переважно досі малодоступних для широкого загалу, висвітлюється динаміка духовного життя української інтелігенції від давніх часів до сучасності. Цікавим є випуск, приурочений 200-річчю від дня народження Миколи Гоголя, великого митця, який розглядається як знакова постать двох культур – української і російської. Також подано окремі зразки невідомих і маловідомих творів Михайла Драгоманова, його праці з всесвітньої історії окремі статті з київської та петербурзької преси 1860-х років, неопубліковані листи Михайла Петровича до рідних. Тут друкувалися призабуті праці Пантелеймона Куліша, малодоступні публікації видатних кулішевознавців і дослідження сучасних істориків та літературознавців. Цікавою є інформація про маловідоме листування Володимира Винниченка дореволюційних часів, зокрема і студії та розвідки, що ґрунтуються на листах особистого характеру, які розкривають його як людину. Окремий випуск журналу присвячений великому синові українського народу, мислителю і вченому-геологу світового рівня Володимирові Вернадському, видатний учений представлений як політик і публіцист, визначається його місце у світовому культурному просторі та багато інших.
З альманахом можна ознайомитись в читальному залі. До уваги читачів пропонуються всі номери журналу від першого його випуску.