Українська прогресивна педагогиня-просвітителька

на головну алчевська читалкаЗ метою консолідації та формування історичної свідомості Українського народу, збереження національної пам’яті та належного відзначення і вшанування пам’ятних дат і ювілеїв Верховна Рада України постановила на державному рівні у 2021 році провести урочисте відзначення 180 років із дня народження Христини Алчевської (1841–1920), педагога, письменниці, перекладачки, бібліографа, громадської діячки.

Ще 150 років тому вважалося, що жінка має бути перш за все гарною господинею, дружиною і мамою. Наука та освіта їй були ні до чого. Тому навіть заможні панянки часто залишалися неписьменними. Саме так в середині ХІХ сторіччя виховували і Христину Журавльову (дівоче прізвище Алчевської) – доньку вчителів з Чернігівщини. Батько винаймав викладачів для своїх синів, але категорично забороняв вчитися доньці.

Христина самостійно здобула освіту та кинула виклик світу – вона поставила собі за мету навчити грамоті якомога більше жінок. У 1862 році заснувала харківську жіночу недільну школу, в якій викладала. Після закриття (1863) недільних шкіл проводила заняття вдома. Школа Алчевської працювала на нелегальному становищі, а в 1870 році здобула легальний статус. Педагоги намагалися дати ученицям більше, ніж давала звичайна початкова школа. Так, у закладі подавалися відомості з географії, природознавства, фізики, гігієни, літератури та, навіть, вкрай екзотичних, як для імперського періоду в Україні, предметів: української історії й культури. У 1879 році на власні кошти Христина Алчевська збудувала однокласну земську школу в селі Олексіївка Катеринославської губернії. У школі в різні часи здобули освіту 17 тис. неграмотних людей.

Організувала в Харкові Товариство грамотності, першу громадську бібліотеку (нині Харківська державна наукова бібліотека ім. В. Короленка).

Сама Христина Данилівна удостоїлася ще за життя визнання своєї праці не лише на батьківщині, але й далеко за її межами. Була обрана віце-президентом Міжнародної ліги освіти, Почесною громадянкою Харкова, їй було присуджено Золоті медалі Петербурзького та Московського університетів, а складений нею покажчик за назвою «Що читати народові?» (1884–1906) відзначений найвищими нагородами на міжнародних виставках у Парижі, Антверпені та Чикаго.

Виростила та виховала славнозвісних дітей, які залишили помітний слід в історії вітчизняної науки та культури: Дмитро став кандидатом природничих наук, добре грав на віолончелі й малював, Іван – знаменитий оперний співак, Микола – педагог і громадський діяч, Григорій – композитор, Христя – поетеса і педагог.

До 180-річчя від дня народження Христини Данилівни Алчевської в читальному залі розгорнуто ювілейну виставку «Українська прогресивна педагогиня-просвітителька», на якій окреслено основні віхи біографії, педагогічні погляди та значення її діяльності для розвитку вітчизняної педагогічної науки та практики.

 

на сайт алчевська читалка1

 


Мобільне меню