Українка у військовому мундирі

галечкоЗгідно Постанови «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2021 році» Верховна Рада України постановила урочисто відзначити на державному рівні  130 років від дня народження Софії Галечко (1891–1918), громадської та військової діячки, хорунжої Українських січових стрільців.

Історія Софії Галечко – це історія жінки, котра випередила свій час. Щоб стати першою жінкою із військовим званням хорунжої під час Великої Війни 1914–1918 років, їй довелося подолати чимало перешкод. Яке життя хотіла прожити випускниця факультету філософії? Напевно, щасливе і самодостатнє.

Гімназія, університет, «Пласт», товариство «Січ». На початку війни Софія добровільно вступила до легіону Українських січових стрільців. Початок І Світової війни започаткував формування модерної української нації: молоді люди були готові не лише воювати заради ідеї державності, а й віддати за неї життя.  Аби довести, що вона гідна бути на війні, спочатку була змушена працювати санітаркою, потім була розвідницею, стрільцем, командиром чети у 4-й сотні УСС Зенона Носковського. Відзначилась під час боїв на Тернопільщині, нагороджена «Медаллю за хоробрість». У бою за гору Маківку була нагороджена другою срібною «Медаллю за хоробрість».

Ходила в багнетні атаки, форсувала ріки, пробивалася до своїх з ворожого оточення, проникала з своєю стежею за лінію фронту. Траплялося, що окремі партизанські двадцятки зникали безвісно, або верталися з великим втратами. А їй щастило. Навіть бувалі вояки дивувалися хороборости хорунжої, її вмінню прийняти правильне рішення в найскладнішій ситуації. Її ім’я дуже швидко стало відоме й популярне серед січового стрілецтва. У Віденському військовому музеї навіть красувався портрет героїні.

Після її смерті відомий прозаїк та січовий стрілець Микола Угрин-Безгрішний створив драму «Софія Галечко», яка з успіхом була поставлена на всіх сценах Галичини.

Пропонуємо переглянути наступне відео про непересічну Українку Софію Галечко  за посиланням: онлайн-лекція Оксани Дудко – «Олена Степанів і Софія Галечко: «трішки химерні» ікони національного руху»: https://www.youtube.com/watch?v=iJ0-mzGUzyw

Інформацію про книги, публікації в наукових збірниках та періодичних виданнях про громадську та військову діячку, хорунжу Українських січових стрільців можна знайти, скориставшись електронним каталогом ЧОУНБ ім. Михайла Івасюка за посиланням: http://176.120.37.183/cgi-bin/irbis64r_12/cgiirbis_64.exe?LNG=uk&C21COM=F&I21DBN=GENCAT&P21DBN=GENCAT&S21FMT=&S21ALL=&Z21ID=&S21CNR=10


Comments are closed.