4 квітня 1949 року була заснована Організація Північноатлантичного договору (HATO – North Atlantic Treaty Association), яку також називають Північноатлантичним альянсом. Її засновниками стали дванадцять країн:
– дві північноамериканські країни – США, Канада;
– три країни Західної Європи – Франція, Італія, Великобританія;
– три країни Бенілюксу – Бельгія, Нідерланди, Люксембург;
– три країни Північної Європи – Норвегія, Ісландія, Данія;
– одна країна Південної Європи – Португалія.
Історія створення НАТО безпосередньо пов’язана з тими подіями, що відбувалися в світі після Другої світової війни. Альянс було створено для забезпечення миру та стабільності на європейському континенті після двох руйнівних світових війн. Альянс допоміг забезпечити безпрецедентний період миру та безпеки для громадян Північної Америки та Європи.
Створення Альянсу було частиною більш широких зусиль, щоб служити трьом цілям: стримуванню радянського експансіонізму, запобіганню відродження націоналістичного мілітаризму в Європі через сильну північноамериканську присутність на континенті та заохоченню європейської політичної інтеграції.
Сьогодні НАТО та її члени протистоять найскладнішим викликам безпеки протягом багатьох років — включаючи більш агресивну Росію, кібер- та гібридні загрози, тероризм та нестабільність на Близькому Сході та Північній Африці.
НАТО визнає українські прагнення до євроатлантичної інтеграції та підтримує Україну на шляху її реформ. Реформи мають вирішальне значення для процвітання та миру в Україні та для стабільності в євроатлантичному регіоні.
Станом на 27 березня 2020 року загальна кількість країн-членів НАТО складає 30.
У фондах обласної бібліотеки є чимало видань, з яких можна дізнатися про історію та становлення НАТО, а також знайти відповідь на власне запитання: «за» чи «проти».