З 5 грудня відділ документів з економічних, технічних та природничих наук пропонує переглянути святкову книжково-ілюстративну викладку «У кращих традиціях українського Різдва», що складається з друкованих видань різдвяно-новорічної тематики, які зберігаються у книжковому фонді відділу. Акцентуємо увагу користувачів на кулінарних стравах, які традиційно готували українці до зимових свят: Свят-вечора, Різдва та Нового року.
Що створює магію свята? Передусім, духовне та тілесне очищення кожного члена української родини: відвідування богослужінь, піст, молитва, ретельне прибирання власної оселі, добрі милосердні справи, які «записуються у Небесну книгу буття».
Незабутніми та урочистими звичаями в кожній родині є обряди приготування дідуха, щедрування, колядування, що своїм корінням сягають вглиб далеких віків.
Напередодні Різдва, трапеза Свят-вечора проходить з додержанням певних правил, що в результаті багатовікової практики переросла в розгорнуте обрядове дійство. Вона починалася із запалення воскової різдвяної свічки, яка горіла всю ніч з 24 на 25 грудня і начебто мала захистити людей від злих сил. Для трапези на Свят-вечір готували переважно 12 пісних страв. Головною стравою була і є кутя – каша з пшеничної або іншої крупи, яку підсолоджували медом, цукром, приправляли потертим маком, горіхами. Поряд з кутею обов’язковим компонентом був узвар, яким переважно завершували вечерю.
Рецепти цих та інших страв кожен користувач може обрати для себе відповідно своїм родинним традиціям і смакам. Різдво має пахнути медом і прянощами – тими самими, якими віддавна приправляють хлібці та пряники. Їх аромат – це справжня магія!
З усіма тонкощами кулінарного та кондитерського мистецтва можна ознайомитися, переглянувши запропоновані тематичні видання: енциклопедії, довідники, збірники рецептур, науково-популярні краєзнавчі видання, в тому числі журнальні статті.
Запрошуємо зацікавлених користувачів до перегляду книжково-ілюстративної викладки. Сподіваємося, що у цей нелегкий для України час знайомство або повернення до сталих святкових українських традицій наповнить наші душі натхненням, приємними сімейними спогадами та незабутніми емоціями.
Викладка діятиме з 5 по 31 грудня 2024 року у ВДЕТПН (ІІІ поверх, вул. О. Кобилянської, 47).