Той, що дихає Україною

sh18 січня у відділі документів з економічних, технічних та природничих наук відбулася респект-зустріч з  Василем Андрійовичем Шендеровським,  відомим українським вченим-фізиком, істориком науки, доктором фізико-математичних наук, професором, лавреатом премій Фонду Тараса Шевченка та імені Івана Огієнка, Почесним доктором Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича, нашим славним буковинцем, котрий  дихає Україною. Також  провідний науковий співробітник Інституту фізики НАН України, віце-президент.

Відомий в широких колах наукового середовища як автор і співавтор понад п’ятиста наукових, науково-популярних і публіцистичних праць. Співавтор трьох фундаментальних монографій з фізики напівпровідників. У співавторстві видав 3 словники.

Важливу роль у його житті відіграє його багатогранна подвижницька діяльність. Адже те, чим він займається, частково перегукується з інформаційно-пошуковою роботою, науковими розвідками, якими займаються за фахом  саме бібліотекарі-бібліографи.

Навмисно забуті, знищені чи просто замовчувані знамениті земляки, за висловом Григорія Сковороди, є нашими духовними орієнтирами, вчителями, нашою духовною опорою і гордістю перед усім світом». Насамперед, про них мають знати українці. Тому Василь Андрійович не сумнівається, що треба повернути із забуття імена вчених чи то знищених в умовах переслідувань, чи то свідомо вилучених з енциклопедичних видань та наукових джерел. А також імена тих, які, рятуючись від переслідувань у своїй рідній країні, змушені були емігрувати, зберігаючи в серці те, про що крилато говорив видатний француз Луї Пастер: «Наука не має Батьківщини, але не буває без Батьківщини вченого, і те значення, що його праці можуть мати у світі, він повинен віддавати своїй Батьківщині». Василь Шендеровський зауважив, що радянська деспотична система за свого панування на нашій території знищила понад 30 тисяч науковців України. Тому він  наполегливо шукав і знаходив шляхи донесення подібної інформації до найширших кіл українців. Стукав у двері багатьох редакцій та видавництв, і йому відчиняли, бо хотіли знати правду про своїх великих земляків. Це були і цикли радіопередач на Українському радіо, статті в  найвідоміших газетах  «Голос України», «Урядовий кур’єр», науково-популярних журналах «Вітчизна», «Пам’ять століть», «Дивослово» та інших.       З його ініціативи вперше в Україні перевидано «Біблію» в перекладі Пантелеймона Куліша, Івана Пулюя та Івана Нечуя-Левицького. Значного розголосу набули організовані ним тематичні виставки та відеоматеріали про маловідомих або забутих визначних науковців:  до 100-річчя Національної Академії Наук України широкому загалу була презентована виставка «Доля дванадцяти», яка обійшла увесь світ; експозиція «Трагічні скрижалі української науки».

Широкій громадськості Василь Шендеровський відомий насамперед як автор чотиритомника нарисів «Нехай не гасне світ науки», «Вчені України в світовій науці», 4-х томної праці про Івана Пулюя: «Іван Пулюй. Збірник праць» – про видатних учених з українським корінням, які зробили значний внесок у розвиток світової науки. Всі ці книги, подаровані автором нашій книгозбірні, користуються неабияким попитом серед різних категорій читачів, зокрема науковців та здобувачів освіти.

Як зазначив Борис Олійник: «Ми розкинули по світу своїх геніїв і тільки тепер їх збираємо, дякуючи таким сподвижникам як Шендеровський».

Багато подячних слів висловили присутні заходу, серед яких:

Леся Щербанюк, директорка Муніципальної бібліотеки ім. Анатолія Добрянського;

Іван Дерда, народний артист України, завідувач вокальної секції кафедри музики факультету педагогіки, психології та соціальної роботи ЧНУ ім. Ю. Федьковича, професор;

Тарас Бабух, відомий чернівчанин, представник когорти фізиків-випускників ЧНУ ім. Ю. Федьковича;

Юрій Корнєв, відомий журналіст, генеральний директор, професор Національної академії управління;

Мирослав Лазарук, письменник, журналіст, критик, заслужений діяч мистецтв України, головний редактор «Буковинського журналу», директор Чернівецького обласного меморіального музею Володимира Івасюка.

До уваги користувачів була представлена книжкова викладка-персоналія «Василь Шендеровський – відомий фізик, історик науки, що дихає Україною», підготовлена працівниками ВДЕТПН.

Модерувала захід Тамара Сендульська, завідувачка ВДЕТПН.

Фото: Віктор Безпальченко, головний бібліотекар ВІТЕР.

 • DSC_0172
 • DSC_0177
 • DSC_0179
 • DSC_0184
 • DSC_0191
 • DSC_0194
 • DSC_0197
 • DSC_0204
 • DSC_0209
 • DSC_0213
 • DSC_0222
DSC_01721 DSC_01772 DSC_01793 DSC_01844 DSC_01915 DSC_01946 DSC_01977 DSC_02048 DSC_02099 DSC_021310 DSC_022211
responsive slideshow by WOWSlider.com v6.1