Теоретик і організатор боротьби Української повстанської армії

на головну дяків21 червня 2021 року виповнюється  100 років від дня народження видатного пропагандиста та ідеолога ОУН(б) Осипа Дяківа-Горнового.

Відповідно до Постанови «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2021 році» Верховна Рада України постановила урочисто відзначити цю подію на державному рівні.

Життя та діяльність одного із керівників та ідеологів збройної національно-визвольної боротьби, члена Проводу ОУН на українських землях, заступника голови генерального секретаріату УГВР, підполковника-політвиховника УПА Осипа Дяківа-Горнового вивчені недостатньо, незважаючи на зростання, особливо останнім часом, досліджень, зокрема і біографічних, з тематики визвольного руху.

Осип Дяків із юних літ був членом Організації українських націоналістів.

У вересні 1940 року заарештований НКВД. До липня 1941 року перебував у Бердичівській тюрмі, звідки зумів утекти. У 1943–1944 рр. був членом Крайової екзекутиви юнацького крила ОУН(б), членом редколегії підпільного журналу «Юнак» і редактором журналу «Вісті».

Йому належить авторство гасла «Свобода народам! Свобода людині!», яке офіційно було схвалене на III надзвичайному великому зборі ОУН у серпні 1943 року.

У 1945–1948 рр. – член головного осередку пропаганди при Проводі ОУН; від 1948 року – крайовий провідник ОУН Львівського краю; від 1949 року – член Проводу ОУН; від 1950 року – член УГВР (заступник голови її Генерального секретаріату).

Осип Дяків став лицарем Української повстанської армії, адже відзначений Срібним і Золотим хрестами заслуги УПА.

Загинув у сутичці зі спецгрупою Міністерства державної безпеки УРСР  28 листопада 1950 року поблизу с. Великополе Яворівського району, на Львівщині.

на сайт дяківВін є автором багатьох публіцистичних праць, зокрема: «Яка філософія зобов’язує членів ОУН?», «На большевицькому ідеологічному фронті», «СССР — країна найжорстокішого гноблення народів і визиску», «Наше становище до російського народу», «Про свободу преси в СССР», «Шовіністичне запаморочення та русифікаційна гарячка большевицьких імперіалістів» та інших. Праці О. Дяківа постійно передруковувалися у різноманітних виданнях – як газетах і журналах, так і збірниках з питань ідеології та діяльності визвольного руху. У 1968 році вийшла збірка праць Осипа Васильовича «Ідея і чин», з якою всі охочі мають змогу ознайомитись у нашій бібліотеці.

Його велична постать, вагомий внесок у відродження української національної духовності та у формування державницької політичної думки ще невповні оцінені істориками національно-визвольної боротьби. Будемо сподіватися, що зроблять це історики майбутніх поколінь.


Мобільне меню