Незважаючи на складні часи для української держави, 300-річчя Григорія Сковороди, що відзначатимемо 3 грудня 2022 року, відбувається широким спектром різних за формою акцій в усіх закладах освіти, культури, наукових установах, музеях та бібліотеках Буковини.
30 листопада 2022 року в обласній науковій бібліотеці імені Михайла Івасюка відбулась мистецька інтерлюдія «Світ Сковороди», що присвячена 300-річчю від дня народження видатного українського просвітителя-гуманіста, філософа, богослова, поета, педагога – геніального українця.
Перед нами поставало завдання – донести багатогранність образу Сковороди, перезавантажити та поглибити його сприйняття і залучити присутніх до нового осмислення його спадку.
Для реалізації цієї мети обрали такі напрямки: філософія, музика, кіно та театр, образотворче мистецтво та скульптура, література та ін. В кожному розділі брали участь досвідчені фахівці: Валентина Чолкан – кандидатка філологічних наук, що дала рефлексію від загальних характеристик митця до особливостей пісенних надбань фольклориста; Іван Данілін ділився досвідом та враженнями від втіленої ролі Сковороди в документальному фільмі «Невигадані історії. Григорій Сковорода» Світлани Новицької; завідувачка відділу науково-освітньої роботи Чернівецького обласного художнього музею Лариса Курущак ділилась результатами втіленого проєкту до 300-річчя Сковороди “Ловитва невловного птаха” та запросила до участі відомого буковинського скульптора Володимира Гамаля, що був учасником експозиційних форм проєкту; професійний огляд книжкової експозиції, що зробила завідувачка відділу наукової інформації та бібліографії Олександра Гаврилюк – розкрив літературне надбання митця в друкованих джерелах – книжкових, періодичних та ознайомив присутніх із розділом «Сковорода і Буковина». Молоді бібліотекарі – Святослав Рачук та Ірина Степанова – провели філософські паралелі Сковороди із сучасними суспільними тенденціями. Музичний настрій був створений творами епохи українського бароко, піснями Григорія Сковороди «Ой ти, пташко жовтобоко», «Стоїть явір над водою», «Всякому городу нрав і права», які майстерно виконав на флейті, гуслях та бандурі відомий музикант Віктор Перепелюк та заслужена артистка Олена Урсуляк.
Всі присутні мали змогу долучитись до інтерактивну – прочитання відомих афоризмів Григорія Сковороди.
Мистецьку інтерлюдію «Світ Сковороди» модерувала завідувачка відділу мистецтв Любов Шилюк.
Фото – Віктор Безпальченко.