У світі та в Україні 1 травня стартував місяць обізнаності про ментальне здоров’я. Відзначається він з 1949 року. Україна цьогоріч вперше приєдналася до цих заходів у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої Першою леді Оленою Зеленською.
30 травня на базі обласної книгозбірні відбувся онлайн-семінар для працівників публічних бібліотек територіальних громад області на тему: «Ментальне здоров’я та бібліотеки». Адже тема ментального здоровʼя особливо близька українцям, які вже понад два роки живуть в умовах повномасштабної війни.
Завідувачка відділу науково-методичної та видавничої діяльності ЧОУНБ ім. М. Івасюка Іванна Рудько ознайомила учасників із однойменною платформою програми «Ти як?», зокрема розкрила інформаційний контент, де можна знайти матеріали для ветеранів, для дітей та дорослих. А також – інформацію про організації, які надають безоплатну психологічну підтримку і допомогу, контакти гарячих ліній.
Про промоцію ментального здоров’я у публічних бібліотеках розповіла директорка Герцаївської публічної бібліотеки ім. Г. Асакі Анжела Марку. З власного досвіду роботи тренера порекомендувала учасникам методи боротьби зі стресом.
Україно-швейцарський проєкт «Здорові бібліотеки», який реалізовується впродовж 2020–2024 рр. в бібліотеках України, представила провідна бібліотекарка відділу медичної літератури ЧОУНБ ім. М. Івасюка Олена Стефанішена.
Директорка Хотинської міської публічної бібліотеки, психолог за освітою, Майя Мазур за допомогою презентації розкрила тему: «Ментальне здоров’я: бібліотеки як вдалий простір психосоціальної підтримки». Зокрема розповіла про проєкти, як для дітей, так і для дорослих: арттерапія, бібліотерапія, казкотерапія, хібукітерапія тощо. Учасниками заходів є як місцеві жителі громади, так внутрішньо переміщені особи.
На завершення модераторка семінару Іванна Рудько, як учасниця універсального тренінгу із психічного здоров’я для фахівців першої лінії, поділилася навичками розпізнавання, підтримки та скерування осіб, що мають психічні розлади, перебувають у гострих станах. Також надала бібліотечним фахівцям практичні рекомендації щодо популяризації літератури про здоров’я та здоровий спосіб життя.
До заходу долучилося 38 бібліотечних фахівців Чернівецької області.