У ці дні, 30 років тому з 2 по 17 жовтня 1990 року, в Києві на Майдані Незалежності (тоді – площа Жовтневої революції) тривало політичне голодування студентів, яке згодом назвали Революцією на граніті. Це була перша українська революція нового часу. Мало хто підозрював, що тривала остання зима СРСР.
Кожна історична доба має свій контекст. Вважається, що найуспішнішою виявилася саме Революція на граніті 1990 року. Тодішні вимоги студентства були повністю в ключі потужних демократичних віянь і вписувались у процеси, що були запущені опозиціями в інших союзних республіках. Імперативи студентської революції стали каталізатором свободи та розпаду СРСР.
За 16 днів жовтня 1990 року організований студентами протест домігся своїх п’яти вимог. 17 жовтня Верховна Рада УРСР постановою гарантувала:
- звільнити прем’єр-міністра УРСР Віталія Масола;
- провести в Українській РСР нові вибори;
- забезпечити проходження строкової військової служби громадянами України поза межами республіки тільки за їхньою згодою;
- створити тимчасову комісію Верховної Ради УРСР з питання націоналізації майна КПРС та ВЛКСМ на території України;
- відкласти підписання нового Союзного договору між республіками СРСР.
Революція на граніті не мала на той час аналогів у всій Європі, адже «оксамитові революції» Східної Європи у 1989 році проводили зріліші політики. Ця революція показала, що в Україні виросло нове покоління, яке не боїться в’язниць і готове відкрито відстоювати свою думку та йти наперекір владі.
Для всіх, кого цікавить більш детальна хроніка подій жовтня 1990 року, пропонуємо переглянути наступні відео: «Революція на граніті. Згадати все»: https:/