19 грудня, напередодні різдвяних свят, у відділі документів з економічних, технічних та природничих наук відбулася респект-зустріч краєзнавці та директорки етногалереї «Спадкоємці» Галини Українець з вимушено переміщеними особами, що проживають в місті Чернівці, на тему: «Різдво зі смаком солодкої Перемоги».
До нинішніх часів у буковинців зберігся звичай зустрічати Різдво Христове як найбільш значиме «сімейне» свято. Завжди – це спільна вечеря роду, усіх його поколінь, вечір подяки за щастя і достаток в домі, молитви про щасливу долю.
Про сімейні традиції святкування Святвечора в селі Мамаївці, їх традиції і обряди, які передавалися бабусями з покоління в покоління, дуже щемливо розповідала пані Галина. Не оминула вона і 12 пісних страв, які обов’язково урочисто подавалися на святковий стіл: кутя, узвар, боби, риба, вареники, картопля або деруни, пампушки, грибна юшка або борщ, гриби смажені, голубці, млинці тощо. У цій багатій але пісній палітрі страв було представлено усі плоди полів, городів та садів. Вся їжа готувалася з різних плодів землі у печі на «новому вогні» – вогнищі з 12 полінець.
У той час, коли ґаздиня готувала страви, ґазда благословляв худобу зі словами: «Благословляю тебе цим святим хлібом і закликаю на тебе добро, щоб ти звіра не боявся, грому не лякався та щоб минали чорні напасті». Кажуть, що в цей вечір домашня худоба «розмовляла».
Присутні також ознайомилися з книжковими виданнями, представленими на розгорнутій тематичній викладці, а саме: довідкові, навчальні, науково-популярні видання та фотоальбоми, що зберігаються в фондах нашої книгозбірні. Огляд викладки провела Тамара Сендульська, завідувачка відділу.
Тематичні відеопрезентації від відомих українських кулінарок також збагатили уяву наших гостей про традиції святкування Різдва і приготування 12 пісних страв на Франківщині та Тернопіллі.
Окрім всього, учасники пригостилися пісними завиванцями від Нелі Кириченко, соціальної працівниці КЦ «Турбота».
Фотосвітлини: Галина Добровольська.
Відеосупровід: Олександр Кицюк.
Модераторка: Тамара Сендульська.