Провісник незалежності Соборної України

IMG-90fbc35ee3ff2ef82bf590ddb1346502-V6 листопада виповнюється 210 років із дня народження письменника, громадського і культурного діяча, члена «Руської трійці» Маркіяна Шашкевича. З метою консолідації та формування історичної свідомості Українського народу, збереження національної пам’яті та належного відзначення і вшанування пам’ятних дат і ювілеїв Постановою Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2021 році» запропоновано відзначити цю дату на державному рівні.

Маркіян Семенович Шашкевич – галицький пророк, «будитель» народного духу, письменник, священник УГКЦ, культурно-громадський діяч. Відомий ідеями відродження західноукраїнських земель, очільник «Руської трійці», ініціатор видання альманаху «Русалка Дністровая». Відстоюючи українську мову, виступав проти впровадження до українського письма латинського алфавіту.

Прагнучи полегшити народові шлях до освіти, склав перший в Галичині шкільний підручник для дітей – «Читанку для діточок в народних школах руських». І саме Шашкевич ввів таке знайоме й милозвучне слово в українську мову як «читанка». Книжка містила відомості для дітей про рідну землю, родину, село, місто, пори року, народні казки і поетичні мініатюри тощо. Такою «Читанкою» користувалися тривалий час у початкових школах Галичини.

Така діяльність у часи Австрійської монархії була досить складною, а нужденні умови проживання пришвидшили смерть. Прожив недовго – лише 31 рік. Втім, його працю не забули, а після смерті навіть назвали сподвижництвом, а сам Маркіян Шашкевич став народним письменником.

Шашкевичівські ювілеї святкують у всьому світі – Європі, США, Канаді, Бразилії, Аргентині, Австраліі.

У читальному залі експонується ювілейна виставка-персоналія «Провісник незалежності Соборної України», присвячена видатному письменнику, палкому патріоту України.

Матеріали виставки розкривають невідомі і маловідомі сторінки подвижницької діяльності на ниві національного відродження «Руської трійці». Літературно-критичні дослідження, які представлені до уваги користувачів, висвітлюють величну постать М. Шашкевича як реформатора, що підніс народну мову до гідності культурних мов і започаткував нову літературну добу на Галичині.

Переглянути виставку запрошуються науковці, викладачі, студенти, всі, хто цікавиться витоками української літературної мови.


Comments are closed.