У День української писемності та мови, 9 листопада, в стінах обласної книгозбірні відбулась презентація трейлера документального фільму про лінгвоцид української мови та русифікацію «Соловей співає».
Презентувала його співзасновниця Всесвітнього дня вишиванки, громадська активістка, письменниця Леся Воронюк. Вона зазначила, що мета роботи над фільмом – перевести мовне питання з політичної в просвітницько-наукову площину.
Авторка розповіла, що її попередній фільм про вишиті сорочки “Спадок нації” добре сприйняли на показах в Україні та світі. І зрозумівши, що є запит на такі українські стрічки, вона разом з командою створили студію “Диво” і взялися за кілька проектів. Один із них про утиски української мови – лінгвоцид.
«Люди знають дуже мало про нашу мову. Ми зустрічаємося з мовознавцями та істориками, працюємо в архівах. Записуємо людей із різних регіонів України. Їхні оповіді – ілюстрація того, що знаходимо в архівах, – зазначила Леся Воронюк. – Найбільше вразила історія жителів села Можняківка на Луганщині. Там практично всі прізвища переписали на російський лад: Каплуни стали Каплиновими, Бондарі – Бондаревими, Запорожці – Запорожцевими».
Долати наслідки зросійщення допоможе проект нового правопису. Незвичні правила за рік-два стануть нормою. Дослідниця вважає, що сьогодні українська мова зміцнює позиції в суспільстві. Все більше людей розуміють її важливість.
Леся Воронюк наголосила, що у цьому контексті дуже важливий закон про мову, який голосно обговорювали. Зокрема, важливо, щоб українська мова була винятково обов’язковою для державних службовців. «Я читала цей закон: там дуже чітко прописані деталі про кордон, про митницю, про лікарні… Коли хтось прилітає в аеропорт «Бориспіль» – здається, що приземляється він десь у Росії, бо всі працівники кажуть: «Добро пожаловать». Мене це пригнічує внутрішньо як українку. Адже, закордонна дипломатична делегація, почувши таке вітання, думає, що не так вже нам і потрібна наша незалежність та самоідентифікація», – пояснила Леся Воронюк.
Пані Леся подякувала всім партнерам, які допомагають втілювати проект. Створюється документальна стрічка за підтримки благодійного фонду “Кращим бути” з 2016 року. У роботі беруть участь журналістка Анастасія Федченко, режисер Сергій Кримський, оператори Валентин Грінберг та Роман Мишковець, режисер монтажу Демид Єлізаров. Допомагав їм нині покійний науковий консультант Олексій Доля.
Насамкінець, авторка ідеї фільму відповіла на питання та пообіцяла, що презентуватиме фільм в обласній книгозбірні.