Презентація серії листівок «Геній Євгенії»

“В мені пробудилась національна

самосвідомість, краще вже трудитись

для свого народу, як для чужого”.

(Євгенія Ярошинська)

 

24 жовтня у стінах обласної книгозбірні  ім. Михайла Івасюка письменники Буковини презентували серію листівок  «Геній Євгенії» (до 155-ої річниці з дня народження першої буковинської письменниці  Євгенії Ярошинської).

Євгенія Іванівна Ярошинська –  українська письменниця, учителька, етнографиня, громадська діячка, особистість, життя та творчість якої  ще досі повністю не дослідженні.

Найвідоміші її твори: оповідання «Вірна люба», «Проклятий млин», «Липа на межі», «Золоте серце», «Женячка на виплат»; новели «Гість», «Адресатка померла», «Останнє пристановище», «В лісі», «Вечірні думки», «На цвинтарі», повісті «Понад Дністром», «Рожі, а тернє», «Перекинчики», твори для дітей «Талька», «Коралі», «Найбільший скарб», «Два слова», «Цвіти» та ін.  Основні видання: «Вибрані твори» (упоряд. А. Коржупова; Київ, 1958), «Твори» (упоряд. Ф. Погребенник; Київ, 1968).

Записала в рідному краї сотні пісень. Її рукописний збірник «Народні пісні з-над Дністра в записах Євгенії Ярошинської» (упоряд. М. Гуць; Київ, 1972) був відзначений географічним товариством у Петербурзі срібною медаллю і грошовою премією. Крім народних пісень, збирала й популяризувала різні зразки народного мистецтва – вишивки, орнаменти на писанках тощо.

У рідному селі Чуньків одна з вулиць носить ім’я Євгенії Ярошинської. В 2004 році відкрито пам’ятний знак. При Чуньківській ЗОШ діє музей її імені. В селі Рідківці Чернівецького району одна з вулиць теж названа на честь письменниці. На фасаді ЗОШ І–ІІІ ступенів відкрито та освячено меморіальну дошку (2014). У 2019 році засновано відкритий обласний фестиваль-конкурс буковинської народної (давньої, забутої) пісні ім. Євгенії Ярошинської «Буковина автентична».

Євгенія Ярошинська була близькою своїм серцем до свого народу, його звичаїв та творчості, і ніколи не віддалялася від них. Її можна назвати справжньою берегинею духовних цінностей українського народу та своєї рідної землі.

Захід відбувся в межах проєкту «Письменницький бібліотечний марафон» Чернівецької обласної організації НСПУ, в якому взяли участь буковинські поети Василь Джуран та Віталій Демченко.

Обласна книгозбірня отримала в подарунок примірник серії листівок, яка поповнить краєзнавчу колекцію літератури.

Модерував захід голова Чернівецької обласної організації НСПУ Василь Джуран.

  • 1739_card
  • DSC_0009
  • DSC_0011
  • DSC_0008
  • DSC_0012
  • DSC_0014
1739_card1 DSC_00092 DSC_00113 DSC_00084 DSC_00125 DSC_00146
jquery carousel by WOWSlider.com v6.1

Фото – Віктора Безпальченка


Comments are closed.