У липні цього року виповнюється 75 років з часу створення Української Головної Визвольної Ради (УГВР) – цього виняткового явища – визначного органу й етапу українського національно-визвольного руху та державотворення. Як відомо, Великий Збір УГВР відбувся 11-15 липня 1944 року поблизу сіл Недільна та Сприня на Самбірщині під охороною відділів УПА.
Багато хто зараз, апелюючи до своєї пам’яті та знань з історії України, не пригадає – що ж це за утворення Українська Головна Визвольна Рада? Нині Україна взяла курс на поглиблене дослідження та аналіз сторінок діяльності Української Повстанської Армії (УПА) та Об’єднання Українських Націоналістів (ОУН), адже їх вплив на формування української державності важко переоцінити. Про Українську Головну Визвольну Раду інформація дуже обмежена, ніби її взагалі не існувало. Якщо УПА була військом, а ОУН — однією з політичних партій, то Українська Головна Визвольна Рада являла собою орган, який виступав за консолідацію усіх українських сил для збройної боротьби підпілля проти німців і більшовиків. Крім цього, Українська Головна Визвольна Рада виконувала роль законодавчого органу підпілля в роки Другої світової війни.
9 липня в читальному залі відбулася презентація книжкової виставки «Підпільний парламент національної боротьби», присвяченої 75-літтю створення Української Головної Визвольної Ради. На експозиції представлені архівні документи, ілюстровані матеріали, навчальні посібники, довідкові видання.
Гість заходу – кандидат історичних наук, Голова Українського інституту національної пам’яті, лауреат премії імені Василя Стуса за розкриття таємниць архівів радянської спецслужби від ЧК до КДБ, публіцист, громадський діяч Володимир В’ятрович, який розповів про історію створення та значення для патріотичного руху України УГВР. Також присутні мали змогу дізнатися про діяльність Інституту національної пам’яті та про ті матеріали, з якими можна у вільному доступі ознайомитись на сайті установи.