18 жовтня в Центрі культури «Вернісаж» відбулася публічна розмова та презентація книги Діани Клочко «Сховане мистецтво», що проходила в межах ІІІ обласного книжкового фестивалю «БукФест».
Діана Клочко – мистецтвознавиця, музеєзнавиця, видавець, есеїстка, кураторка виставок, перекладачка, дослідниця, авторка циклу публічних лекцій з мистецтва презентувала широкому загалу свою нову книгу «Сховане мистецтво». Через есеї, коментарі й розмови з музейниками та кураторами авторка пропонує подивитись на проблему «схованого мистецтва» як на те, що не дає українцям усвідомити масштаб і складність власного візуального спадку. На сторінках видання читачі побачать десятки творів, які роками взагалі не експонувались, а також такі, що вперше в цій книзі отримали експертний коментар. Крім того, вона розмірковує над проблемою фіксації експозицій та збереженням приватних фотоархівів. «Сховане мистецтво» порушує питання: як зробити український мистецький спадок видимим.
Її великі напрацювання в цій галузі дають зрозуміти, що в останнє десятиліття ХХ століття українські митці, що працювали у підрадянський час, не мали надії публічно та регулярно демонструвати свої твори. Нині артоб’єкти з ідеологічною програмою, яких чимало зберігається у музейних і приватних колекціях нашої країни, перемістились у сховища без перспективи бути побаченими найближчим часом. На відміну від явища «дегенеративного мистецтва» у нацистській Німеччині, українська практика приховування артоб’єктів практично не досліджена.
До розмови долучилися науковці ЧНУ ім. Юрія Федьковича, наукові співробітники музеїв міста, працівники культурних інституцій, викладачі мистецьких учбових закладів, студентство, відомі митці краю та шанувальники авторських лекцій Діани Клочко.
Питання, порушені модератором заходу – мистецтвознавцем, етнографом, журналістом, педагогом, заслуженим діячем мистецтв України Миколою Шкрібляком, стосувалися розкриття фондів та отримання додаткових приміщень музеям задля цієї мети.
Захід закінчився автограф-сесією Діани Клочко.
Фото -Галини Добровольської, Ольги Романюк