Постановою Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2021 році» ухвалено рішення на державному рівні відзначити 130 років із дня народження Юрія Тютюнника (1891–1930) – військового діяча, генерал-хорунжого Армії УНР, учасника боротьби за незалежність України у ХХ столітті.
В рамках роботи історичної студії «Відродження нації» відділ обслуговування користувачів представляє віртуальний екскурс «Повстанський отаман і генерал-хорунжий Армії УНР».
Юрій Тютюнник відіграв помітну роль у боротьбі українського народу за державну незалежність і соборність. Він, бойовий офіцер, що пройшов фронт Першої світової війни, піднявся від унтер-офіцера до поручика царської армії, з радістю зустрів лютневу революцію 1917 року, Центральну Раду і утворення незалежної Української держави, в числі перших вставши на її захист. Був яскравою постаттю українських визвольних змагань 1917–1921 рр., одним з найкращих генералів Української Народної Республіки. Організував Перший Симферопольський полк ім. гетьмана Петра Дорошенка, співорганізатор Звенигородського коша Вільного Козацтва. В 1919 році був начальником штабу отамана Никифора Григор’єва під час боротьби проти десанту Антанти на Херсонщині та Одещині. Учасник обох Зимових походів УНР.
Юрій Тютюнник – автор низки спогадів (під псевдонімом Г. Юртик), надрукованих у «Літературно-науковому віснику» і «Заграві»:
політико-військовий нарис «Зимовий похід 1919–1920 років»;
політико-військовий нарис «Коломия» (1923);
політико-військовий нарис «Революційна стихія» (Львів, 1923);
памфлет «З поляками проти Вкраїни» (Харків, 1924).
Співавтор сценарію фільму О. Довженка «Звенигора» (1927). Грав себе у ряді українських фільмів («П. К. П.», у першому варіанті «Звенигори» тощо).
Людина справді неординарна, щира в своїх проукраїнських намірах і симпатіях, яку вдалося зламати, але не доламати, яка трагічно закінчила своє життя. Його біографія може стати чудовим сюжетом для роману чи кінофільму.
Пропонуємо переглянути наступні відео про Юрія Йосиповича Тютюнника за посиланнями:
Національна телекомпанія України за сприяння Служби Безпеки України – «Операція Тютюн»: https:/
Ірина Фаріон про Юрія Тютюнника, нащадка Тараса Шевченка | Велич особистості: https:/
на телеканалі «Миколаїв» триває цикл передач, присвячених реабілітації й поверненню із забуття легендарних імен, подій минулих днів. Юрію Йосиповичу Тютюннику присвячено черговий випуск програми «Справа №…» (автор сценарію Сергій Пишненко): https://www.youtube.com/watch?v=JqkDIrURHBw
Інформацію про книги, публікації в наукових збірниках та періодичних виданнях про генерал-хорунжого Армії УНР можна знайти, скориставшись електронним каталогом ЧОУНБ ім. Михайла Івасюка за посиланням: http:/