Постмодернізм як виклик сучасності

24 лютого в межах проєкту «Філософська лабораторія» в обласній книгозбірні відбулася перша в цьому сезоні інтерактивна лекція «Постмодернізм як виклик сучасності», де йшлося про феномен постмодерну як культурної та філософської течії.

Термін «постмодерн» вперше було вжито німецьким філософом і письменником Рудольфом Панвіцом у книзі «Криза європейської культури» в 1917 році.  На зміну епохи модерну (ХVII по ХХ cт.) – епохи науки, просвітництва та розуму, після закінчення Першої світової війни в Європі з’являється криза європейських цінностей, що підсилилась Другою світовою війною. Як наслідок – поява реакційної течії постмодерну, або епоха Ніщо, основна ідея якої полягає в радикальному переосмисленні ролі та значення місця людини в універсумі. Людина тлумачиться як казус, абсурд, який нічого не виражає, ідея пустого місця, відсутності центральної ідеї, на місці якої може бути будь-яка думка, яка з часом просто буде відкинута.

Впродовж інтерактивної зустрічі, яка супроводжувалася презентацією, модератор заходу Святослав Рачук – аспірант кафедри філософії та культурології філологічного факультету ЧНУ ім. Юрія Федьковича, бібліограф відділу наукової інформації та бібліографії, зробив аналіз передумов та витоків епохи постмодерну, висвітлив інформацію про основних її представників та їх ідеї, серед яких – Жак Дерріда, Мішель Фуко, Жан Бодріяр, Славой Жижек, і стисло охарактеризував наслідки постмодернізму в мистецтві та літературі. Також було проілюстровано значення та вплив епохи Ніщо на сучасний український культурний простір.

Присутні жваво брали участь в обговоренні. Серед учасників заходу – Світлана Балінченко та Роман Рошкулець – науковці-філософи, Валентина Чолкан – науковиця-літературознавиця з ЧНУ ім. Юрія Федьковича, магістерка філософії Аліна Венгер, магістрантка філології Марина Горбатюк, студенти та ін. Як зазвичай, Світлана Балінченко доповнила книжкову викладку літератури, підготовлену бібліотекарями, цікавими виданнями, яких немає в книгозбірні. Це збірники статей Інституту філософії ім. Григорія Сковороди: «Соціокультурні та теоретичні засади філософії постмодерну» та «Трансформація засад філософії за доби постмодерну».

  • 2
  • 3
21 32
carousel jquery by WOWSlider.com v6.1


Мобільне меню