Постать Івана Мазепи в історії України

«Україна завжди прагнула бути вільною» – слова Вольтера, присвячені Іванові Мазепі – великому гетьману, який робив перші державотворчі кроки на шляху до незалежності, проголошеної 24 серпня 1991 року.

Іван Мазепа – досить суперечлива особистість в українській історії. Вороги його вважали хитрим політиком і зрадником. Прихильники стверджували, що він прагнув порятунку та процвітання для рідної землі. Скільки людей, стільки і думок. Однак, що би про нього не говорили, потрібно визнати, що для України він зробив чимало. Період його правління характеризувався відродженням гетьманської України, передусім Києва – її духовного центру, розвитком культури, а також піднесенням соціального та релігійного життя.

Показово, що, попри три століття часу, засади державного будівництва Івана Мазепи і до сьогодні лишаються незмінно актуальними.

Піднявшись кар’єрними сходами, Іван Мазепа багато уваги приділив розвитку освіти. Він був спонсором будівництва Києво-Могилянської академії та Чернігівського колегіуму, будував та реставрував церкви, дарував храмам дорогоцінні речі, опікувався православними святинями за межами України. І все це за власні кошти.

За його гетьманства активно видавалися українські твори. За сприяння Івана Мазепи в Україні почалося «культурне відродження», яке охопило не тільки мистецтво та архітектуру, а й філософію, теологію, літературу та науку. Цікаво, що у той час якраз виник новий напрям в українському мистецтві – українське бароко, яке ще називали мазепинським.

До 385-річчя від дня народження українського військового, політичного і державного діяча, гетьмана війська Запорозького, яке відзначається 20 березня, у відділі обслуговування користувачів розгорнуто ювілейну присвяту «Постать Івана Мазепи в історії України». На експозиції представлені історичні документи, наукові розвідки, монографії про життя та діяльність Івана Мазепи, статті з наукових вісників, дослідження істориків, статті з періодичних видань, художня та довідкова література.


Мобільне меню