Орест Субтельний. Україна: історія

на головну субтельний17 травня 2021 року виповнюється  80 років від дня народження легендарного українського історика Ореста Субтельного (1941–2016). Легендою він став завдяки своїй книзі «Україна: історія», виданій у Канаді 1988 року, а в Україні 1991 року.

Відповідно до Постанови «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2021 році» Верховна Рада України постановила урочисто відзначити на державному рівні  80 років із дня народження Ореста Субтельного, історика, іноземного члена НАН України.

Професор Йоркського університету в Торонто (Канада), українець за походженням Орест Субтельний – один із найвпливовіших українських істориків кінця XX століття. На його працях виховувалося нове покоління вітчизняних істориків і всіх небайдужих до минулого своєї Батьківщини. Головною працею, яка принесла йому славу, стала комплексна науково-популярна робота під назвою «Ukraine: A History» («Україна: Історія»). Вперше її видали 1988 року в Торонто, потім перевидавали у 1994, 2000 та 2009 роках. Уже 1991-го книга побачила світ в Україні у перекладі мовознавця Юрія Шевчука (видавництво Київського університету “Либідь”). Величезним, як на тепер, накладом – 100 тисяч примірників.

Ukraine-_A_History_cover«Україна: Історія» справила надзвичайний вплив на формування світогляду сучасників і подальших поколінь українців. Спершу автор писав її для своїх земляків-канадців, абсолютно не підозрюючи, що Радянський Союз невдовзі розвалиться та його «Історія» зробить в Україні ефект вибуху бомби. Книга визнана на Заході кращим популярним викладом історії України англійською мовою. Дещо незвична для нашої аудиторії, вона викликає інтерес передусім нетрадиційною концепцією української історії, прагненням автора до наукової об’єктивності, неупередженістю позиції, зваженістю оцінок, а головне – своєю наскрізною ідеєю – ідеєю національного відродження України.

Із друкованим варіантом книги всі охочі мають змогу ознайомитись в нашій бібліотеці, а прослухати аудіоверсію можна за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=LN6eClz8WI0

Також цікавим буде відео «Орест Субтельний / Пишемо історію»: https://www.youtube.com/watch?v=u1pCy5edjJs