Шевченківські дні – духовна святиня кожного свідомого українця. Її вшануванню не можуть завадити жодні заборони, карантини чи будь-які інші прикрі обставини. Тож з метою відзначення 207-ї річниці з дня народження великого Кобзаря та 160-их роковин з дня його смерті Чернівецьке обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка 10 березня ініціювало проведення онлайн-челенджу #ЧитаюКобзар.
Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. М. Івасюка – постійний партнер «Просвіти» – і цього разу забезпечила інформаційно-технічну платформу заходу. Онлайн-подія об’єднала науковців, студентів та працівників бібліотек Чернівецької області.
Із непересічними датами привітала поважне товариство в. о. голови Чернівецької «Просвіти» Світлана Масловська. Вона наголосила на важливості читання Шевченкового слова, в якому є відповіді на всі гострі питання не лише історії, але й сьогодення, в тому числі й на виклики пандемії.
Молодими голосами потужно зазвучав «Кобзар» у прочитанні студенток Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича – цьогорічних переможниць загальноуніверситетського конкурсу декламаторів творів Шевченка: володарки гран-прі, студентки 1 курсу факультету математики та інформатики Каріни Якимович та лауреатки 2 місця, студентки 1 курсу філологічного факультету Надії Гнатів. Поезією «Доля» підхопив челендж народний артист України, викладач ЧНУ ім. Юрія Федьковича Іван Дерда. Іван Михайлович зазначив, що пізнати Шевченка – це плекати людину в собі, не стомлюватися творити її змолоду і до останнього подиху, як це робив, незважаючи на всі прикрощі долі, Тарас Григорович.
Далі естафету підхопили директори та працівники публічних бібліотек краю: Глибокої, Герци, Кельменців, Сторожинця, Хотина тощо. Виставки творів «Кобзаря», відеопрезентації читань поезій Шевченка на сайтах книгозбірень вкотре доводять: бібліотеки були і залишаються провідниками національних цінностей для найширшого кола користувачів – від обласного центру до найвіддаленішого села під кордоном з Румунією. Проникливим прочитанням «Перебенді» зачарувала учасників директорка ЧОУНБ ім. Михайла Івасюка Наталя Філяк. Подякувала челенджівцям заступниця директора обласної бібліотеки, член правління Чернівецького обласного об’єднання «Просвіти» Марія Довгань.
Ініціаторка та модераторка заходу, заступниця голови «Просвіти» Глибоччини Олена Рєпіна протягом челенджу окреслила історичні віхи вшанування пам’яті Шевченка, провела учасників віртуальною екскурсією найвідомішими пам’ятниками Кобзарю у світі, зачитала присвяту Лесі Українки «На роковини Шевченка» 1889 року.
На завершення всі 19 учасників підхопили разом з Іваном Дердою невмирущу співану поезію «Реве та стогне Дніпр широкий».
Онлайн-челендж #ЧитаюКобзар вкотре довів: для пам’яті поета карантинних обмежень не існує!
Технічне забезпечення – відділ інормаційних технологій та електронних ресурсів.