Веб-сайт Чернівецької обласної бібліотеки. Каталоги. Видання. Електронні книги. Аудіоподкасти. Віртуальні виставки. Новини. Заходи. Послуги. Віртуальна довідка.

«Не стане бджіл – загине людство»

6666«Якщо на Землі зникнуть бджоли, то через чотири роки зникне і людина.

Не буде бджіл – не буде запилення,  не буде рослин, не буде  тварин, не буде людини»

Альберт Ейнштейн

Відділ документів з економічних, технічних та природничих наук презентує віртуальну книжкову виставку-застереження «Не стане бджіл – загине людство».

20 травня, вже третій рік поспіль, за ініціативою ООН, відзначається Всесвітній день бджіл. Мета Дня – привернути увагу людства до важливості ролі бджіл в житті людини та екосистеми, а також до загроз для їх існування і заходів щодо їх збереження.

Бджоли – дуже давні мешканці нашої планети. Найдавнішому зображенню бджіл, які збирають мед, 15 тисяч років. Люди одержують від них мед і віск, квітковий пилок, прополіс, бджолину отруту. Та найбільша цінність медоносної бджоли полягає в тому, що вона є основним запилювачем рослин, без запилення бджолами не було б двох третин урожаю на планеті та 85% квіткових рослин.

 

Усе в природі взаємопов’язано, отже, не стане бджіл, не стане і 90% рослин. А рослини є джерелом кисню, продукції для людей, кормовиробництва для тварин. Тому за рослинами зникнуть тварини. А людство стикнеться з катастрофічною продовольчою проблемою.

Нажаль, у зв’язку з урбанізацією та надмірним використанням пестицидів, речовин, які вбивають бджіл, їх стає все менше і менше.  Все частіше з’являється інформація про масову потраву бджіл під час обробок полів фермерськими господарствами чи через порушення норм застосування засобів захисту рослин в садах.

Фахівці прогнозують: якщо нинішня тенденція збережеться, то бджоли можуть повністю зникнути вже до 2035 року.

5555Аністратенко  В. Основи практичного пасічникування : посібник бджоляра / В. Аністратенко. – Чернівці : ТОВ «Ант ЛТД», 2016. – 96 с.

Василь  Гордійович  Аністратенко  відома  і  авторитетна  людина  серед  бджолярів Буковини. Почесний пасічник України.

Матеріали посібника є результатом багаторічного практичного досвіду та знань, набутих автором з наукових та практичних джерел. В основу роботи з бджолами  Василь Гордійович поклав їх життя у дикій природі і гуманне ставлення до них на пасіках. В книзі ви знайдете відповіді на питання щодо обльоту, заміни бджіл, методів покращення продуктивності пасіки, виправлення сімей-трутівок, суті процесу роїння, роботи з бджолопродуктами та отримаєте поради щодо безпосередньо встановлення пасіки, якості вуликів, лікування і підгодівлі бджіл та необхідного запасу пасічного інвентаря. Посібник може слугувати настільною книгою  для молодих бджолярів .

 

4444Розведення та утримання бджіл. 1000 корисних порад. – Донецьк : ТОВ ВКФ «БАО», 2008. – 256 с.

У виданні висвітлюються різні аспекти ведення бджільницького господарства. Детально розповідається про виготовлення бджільницького інвентарю, облаштування пасіки, придбання пакетних бджіл, формування сильних бджолосімей. Окремі розділи присвячено селекції бджіл. Особливу увагу приділено річному циклу бджільницьких робіт, методам підготовки бджіл до збирання нектару, відкачування меду. У книжці чимало корисної інформації як для початківця, так і для досвідченого бджоляра.

 

3333Селекція та розведення бджіл : навчальний посібник / М. К. Богдан, Н. О. Кірович, В. М. Ясько, C. О. Петренко та ін. – Київ : Видавничий дім «Кондор», 2018. – 228 с.

На основі сучасних досягнень науки й передового досвіду у навчальному посібнику висвітлено сучасні методи селекції бджолиних сімей. Детально розкриті теми : біологічні особливості бджолиних сімей, племінна робота у бджільництві, матковивідна справа, розмноження бджолосімей роїнням. Розглянуто особливості технології використання бджіл для запилення різних сільськогосподарських культур. Надано поради про заходи попередження загибелі бджіл від пестицидів.

 

2222Стале бджільництво в Україні : матеріали I Міжнародної науково-практичної конференції (6-8 листопада 2019 р.,Чернівці). – Чернівці : Друк Арт, 2019. – 112 с.

В листопаді 2019 року на базі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича відбулась І Міжнародна науково-практична конференція «Стале бджільництво в Україні». Організаторами конференції були Інститут біології, хімії та біоресурсів ЧНУ, ГО «Асоціація виробників продукції бджільництва «Буковинський бджоляр»», Спілка пасічників України. В роботі конференції взяли участь науковців та бджолярів із 8 країн та делегації з 15 областей України. Кількість учасників – більш ніж 200 осіб.

Збірник матеріалів конференції присвячено вивченню сучасних проблем розвитку бджільництва в Україні та інших країнах Європи. Представлені результати досліджень науковців та пасічників – практиків Австрії, Данії, Італії, Молдови, Польщі, Словаччини, України, Швеції. Особлива увага зосереджена на питаннях генетики, біохімії, селекційної роботи з породами бджіл, технології виробництва продукції бджільництва, соціально-екологічних аспектів втрат бджіл та участі громадськості у прийнятті рішень.

1111

Всіх кого цікавить література про розведення та утримання бджіл, запрошуємо до відділу документів з економічних, технічних та природничих наук.


Мобільне меню