22 січня, у день проголошення в 1919 році Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, відзначається День Соборності України.
Вперше в XX столітті українська незалежність була проголошена
22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради, а вже за рік (22 січня 1919 року) на Софійському майдані в Києві відбулася не менш вагома подія – об’єднання Української Народної Республіки (УНР) і Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) в одну державу. Цей день важливо відзначати і як День Соборності, і як День Першої Незалежності.
22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акта злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу. У зачитаному на зборах «Універсалі соборності», зокрема, відзначалося: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка». Наступного дня Акт злуки майже одностайно був ратифікований Трудовим конгресом України.
У роки радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначалися. Із утвердженням влади російських більшовиків ці «контрреволюційні свята» стерли із суспільної свідомості. Однак, пам’ять про об’єднання УНР і ЗУНР в єдину Українську Державу зберігали мешканці Західної України й українська політична еміграція в країнах Європи й Америки.
Акт Злуки був не випадковим явищем, а наслідком і вершиною об’єднавчого руху, що тривав від середини ХІХ ст. на українських землях, що були в складі різних держав.
Фонди обласної бібліотеки зберігають видання, в яких висвітлено питання взаємин УНР і ЗУНР у 1918–1920 рр., описано передумови та основні причини об’єднавчого процесу, охарактеризовано події, пов’язані з умовами укладання Акту злуки, проаналізовано політичні, історичні, соціальні та культурні аспекти незалежності та соборності України, простежено розвиток відповідних державотворчих ідей, розглянуто шляхи розбудови соборності України за сучасних умов.
Інформацію про книги, публікації в періодичних виданнях та наукових збірниках за темою можна знайти, скориставшись електронним каталогом ЧОУНБ ім. Михайла Івасюка за адресою: http:/
Всі, кого цікавлять питання історії соборності українських земель, можуть переглянути наступні відео:
До Дня Злуки, першим українським історичним відеопродакшном Wild Fox Film спільно з Центральним Державним Кінофотофоноархівом України було створено фільм, аби нагадати про один з найголовніших каменів в фундаменті української Незалежності: https:/
Документальний фільм до Дня соборності України «Акт злуки: відтворення історичної правди»: https:/