З приходом весни очікуємо на одне з найвеличніших християнських свят — Великдень. Великодній день — святий день. У цей день воскрес Син Божий — Ісус Христос, власним життям заплативши за гріхи роду людського…
«За тиждень — Великдень. Весна принесе золотого ключа, а ви пошукайте собі Вербича» – неділя, що передує великодньому тижневі, називається вербною, саме в цей день Ісус востаннє увійшов до Храму Божого. Дорогу йому встеляли пальмовими гілками. В Україні люди, щоб відзначити цей день, ставили у своїх оселях вербові гілочки. Шанованим днем є останній четвер, що передує Великодню — чистий, або Великий четвер. Цього дня потрібно купатися або обливатися водою на світанку. У Страсну П’ятницю з церкви виносять плащаницю – кусок тканини, в яку було загорнуто тіло Христа. В ніч Воскресіння Христа проводиться святкове богослужіння, святяться паски і яйця. Таким чином церква благословляє віруючих після тривалого посту знову вживати ”скоромне”, тобто їсти непісні страви. Багатий пасхальний стіл є символом небесної радості і символом вечері Господньої. Великодня служба Божа триває всю ніч. Її найурочистіший момент настає опівночі, коли священик сповіщав, що Христос воскрес, а всі присутні з трепетом відповідають: ”Воістину Воскрес!”.
Невід’ємним атрибутом святкування Великодня або приходу весни є пасхальні яйця або писанки. Писанка – це не просто сувенір чи народна мініатюра. Вона несе в собі високий заряд енергетики. Її пишуть лише в доброму настрої та з добрими побажаннями, щоб подарувати іншим на щастя, на здоров’я, на багатство, вкладаючи в це душу.
За народними повір’ями, три дні великодніх свят радіє все на землі і в небесах суще. І є в ці три дні така мить, коли Господь відкриває небо, щоб почути і виконати одне заповітне бажання кожної людини, в якої чисте серце. Тому до Великодня рекомендується помиритися навіть із затятим ворогом, кожному прогнати з серця ненависть, зло, заздрість, адже це світле і добре свято несе з собою віру, надію і любов.
З нагоди великодніх свят відділ мистецтв підготував народознавчу виставку «Весняні оновлення та надії », яка допоможе більш детально дізнатись про традиції святкування Великодніх свят.