«Доля мого батька у різний період була то радісна, то сумна і журлива.
Він над усе любив волю, Україну та її славних козаків.
Тому й присвятив свою творчість історичним батальним творам»
Олена Івасюк
До 160-річчя від дня народження буковинського художника світової слави, майстра історичного живопису, автора батальних композицій, портретів, іконостасів, педагога Миколи Івасюка у відділі мистецтв відбулася мистецька година «Невмирущий птах мистецтва».
Микола Івасюк закінчив Віденську та Мюнхенську академії мистецтв. Йому випала можливість бути учнем видатних художників: Юстина Пігуляка, Юзефа Брандта, Олександра Ліцена-Майєра, кожен з яких у свій час передав знання талановитому учню.
Приїхавши з Мюнхена до Чернівців, організував першу художню школу, де мали змогу навчатися діти з незаможних родин. Із цієї школи вийшли відомі в майбутньому художники.
Одним із найвідоміших творів Миколи Івасюка є полотно «В’їзд Богдана Хмельницького до Києва», яке він створював із 1893 до 1912 року. Співробітники Чернівецького обласного краєзнавчого музею принесли на захід репродукції полотен М.Івасюка «Мати» та «В’їзд Богдана Хмельницького до Києва». Заступник директора з наукової роботи музею Оксана Ротар розповіла цікаві факти з історії написання картин. Член Національної спілки художників України Анатолій Житарюк говорив про значення баталістичних робіт художника, де змальоване героїчне минуле наших предків, коли митець став виразником волелюбних прагнень свого народу.
У творчій спадщині Івасюка – понад 500 художніх шедеврів. Серед них: «В’їзд Богдана Хмельницького до Києва», «Богдан Хмельницький під Зборовом», «Битва під Хотином», «Богдан Хмельницький і кримський хан під Кам’янцем-Подільським», «Іван Богун у бою під Берестечком», а також жанрові картини, портрети діячів української культури. Його картини є і у фондах, і представлені в експозиціях Художнього та Краєзнавчого музеїв. Його іконостаси можна побачити у Заставні, Кіцмані та в деяких селах на Буковині. Загалом в Україні є не більше 15 картин Івасюка. Під час війн і розпаду імперій багато його робіт знищено, вивезено за кордон, тому більшість полотен – у приватних зарубіжних колекціях і музеях. Доля багатьох робіт художника досі невідома.
На жаль, життя Миколи Івасюка обірвалося трагічно – міг ще багато зробити. Буковинці пишаються творчим внеском свого талановитого земляка у скарбницю світового мистецтва. У 2013 році в Чернівецькій області було започатковано премію імені Миколи Івасюка. Відзначають нею щороку, у квітні, працівників культури та мистецтва.
Захід відвідали студенти Вищого професійного художнього училища № 5 м. Чернівців, спеціалізації «Живописець», класний керівник – Галина Томорук, а також завітали представники Чернівецького КП «Турбота».
Модератор заходу – Світлана Тулевська.
Світлини Валентини Кухлій.