«У щастя свої особливості – ним неможливо запастися
на всяк випадок, його неможливо купити, тому що це процес,
до якого треба прикласти зусилля.
Щастя не падає само на голову»
Лук`ян Анатичук
До відзначення Дня науки відділ документів з економічних, технічних та природничих наук презентує віртуальну книжкову викладку – персоналію буковинського талановитого науковця світового визнання «Лук`ян Анатичук – у пошуках технології щастя».
Лук`ян Іванович Анатичук , український вчений у галузі термоелектрики та технології матеріалів для перетворювачів енергії, академік Національної академії наук України – народився 1937 року на Буковині, у с. Колінківці , в родині педагогів.
Становлення особистості проходило в нелегкі часи для рідного краю: допитливість, бажання пізнання, працьовитість вже тоді були характерними для підростаючого Лук`яна. Ще тоді він розумів, що саме техніка і наука формують життя людей, сприяють прогресу. Тому з часом вибір впав на Чернівецький державний університет (фізичний факультет), який Л. І. Анатичук закінчив у 1960 році і впритул зайнявся науковими дослідженнями. Темі термоелектрики були присвячені його кандидатська та докторська дисертації.
У 1978 р. для розвитку термоелектрики було створено конструкторсько-технологічне бюро «Фонон» науковим керівником, а з 1980 р. і директором якого став Л. І. Анатичук. КБ стало провідною науково-технічною організацією з термоелектрики в країні.
З часом, у 1991 році КБ «Фонон» реорганізовано у науково-дослідний Інститут термоелектрики, що підпорядкований НАН та МОН України. Незмінний керівник інституту — Л. І. Анатичук. Під його науковим керівництвом було розширено фундаментальні роботи з термоелектрики. Ідеї ученого покладені в основу створення нових комутацій, технологій і конструкцій низки термоелектричних модулів для термогенераторів з рівнем температури джерел тепла 250—350 °С. Здійснено прогрес і у створенні ефективних та високонадійних систем охолодження і кондиціонування. Розроблено теплові насоси у системах регенерації води для космонавтів на орбітальних станціях. Під науковим керівництвом Л. І. Анатичука Інститут термоелектрики взяв участь у розробці потужних кондиціонерів для підводних човнів Франції. Створено особливо надійні модулі охолодження для європейської космічної системи мікрогравітації та модулі для охолодження чутливих сенсорів для систем орієнтації європейських супутників Землі. Розроблено ефективні блоки для побутових холодильників як заміну фреоновим компресорним агрегатам.
Лук`ян Іванович Анатичук — організатор міжнародних форумів з термоелектрики. За його ініціативою у 1994 р. створено Міжнародну термоелектричну академію, до складу якої увійшли провідні фахівці з 20 країн світу і незмінним президентом якої він є.
Лук`ян Іванович Анатичук — автор 6 монографій, зокрема 2 — англійською мовою, понад 300 наукових праць та близько 100 авторських свідоцтв і патентів на винаходи.
На сьогодні Анатичук Л. І. тісно співпрацює з ЧНУ ім. Ю. Федьковича, де очолює кафедру термоелектрики, голова науково-координаційної ради Західного наукового центру НАН та МОН України в Чернівецькій області.
Окрім цього, Лук`ян Іванович надзвичайно обдарована талантами людина. У пошуках філософської формули людського щастя він зібрав понад 10 тисяч першоджерел, пише книгу на цю тему. Він переконаний, що щаслива людина має більше шансів вижити в цьому світі. На цю думку його наштовхнули наукові дослідження, нові розробки від яких Лук`ян Іванович отримує велике задоволення. Кредо його колективу: «Хочеш бути щасливим – твори. Якщо хочеш бути у чомусь успішним, то віддавайся на всі сто. Інакше знайдуться люди, які тебе обженуть». А ще, Лук`ян Іванович надзвичайно працьовита людина, яка щоденно працює понад 13 годин на добу. Він впевнений, що треба дуже економити час, бо це найдорожче, що має людина. А для людини старшого віку – це час золотих жнив,який не треба змарнувати. Тому на черзі нас чикають 5-6 книг про щастя, які обіцяв написати своїм нащадкам Лук`ян Іванович Анатичук .
Книги, що пов’язані з життям і науковою творчістю Л. І. Анатичука зберігаються у фондах обласної книгозбірні та будуть цікавими широкому колу читачів-інтелектуалів.
- Лук`ян Іванович Анатичук . До 70-річчя від дня народження / Під ред. Л. М. Вихор. –Чернівці : Інститут термоелектрики НАН та МОН України, 2007. – 720 с.
- Довгий Василь. Розсекречений об’єкт. Роман /В. Довгий. – Чернівці : Прут, 2007. – 760 с.
- Рожен А. П. Гонки без финиша / Александр Рожен. – Киев : Журн. «Радуга», 2010. – 223 с. – (Жизнь замечательных идей).
- Анатычук Л. Термоэлектрические преобразователи энергии : монография / Лукьян Анатычук. – Киев, Черновцы : Институт термоэлектричества, 2003. – 376 с.
- Anatychuk L. I. Volum 1. Physics of Thermoelectricity / L. I. Anatychuk . – Kyiv, Chernivtsi : Institut of – 1998. – 376 p.
У бібліотечному фонді ЧОУНБ ім. М. Івасюка також у вільному доступі зберігаються підшивки міжнародного наукового журналу «Термоелектрика», що створений під керівництвом Л. І. Анатичука у 1993 році. Часопис видається українською, російською та англійською мовами, розповсюджується у 43 країнах.