“Літопис життя і творчості Івана Франка” – фундаментальна праця українського літературознавства ХХІ століття

1Тритомний «Літопис життя і творчості Івана Франка» вважається найповнішою працею, присвяченою життю і діяльності Івана Франка, найвидатнішої постаті в українській літературі після Шевченка, чия творча спадщина складає біля п’яти тисяч творів. Цю працю підготував відомий науковець – львівський літературознавець Мирослав Мороз.

Надзвичайно скрупульозно, ретельно, прискіпливо до кожного слова та речення працював науковець над цими виданнями впродовж всього життя. Видати працю про Івана Франка вдалося вже після смерті науковця, завдяки зусиллям доньки – Дарії Гонтаревої (Мороз), яка упорядкувавши матеріали наукової праці батька, самотужки перевела її у електронний формат та під час наукової конференції у Львові, що була присвячена 150-річчю від дня народження Івана Франка, показала рукописи батька професору Миколі Жулинському. Під час цієї зустрічі і виникла ідея віднайти спонсорів, відредагувати та надрукувати вартісний доробок літературознавця, адаптувавши до сучасних умов.

«Літопис…» складається з трьох томів. Перший том «Літопису…» (1856 – 1886) побачив світ у 2016 році у Львівському видавництві «АРТОС». Він розповідає про життя письменника, починаючи з 1856 року, тобто від самого дня народження до 1886 року.

2Другий та третій томи «Літопису…» читач побачив у 2017 році.

Другий том під назвою «На вершинах» (1887 – 1899) є найбільшим і найповнішим за подіями виданням, оскільки в ньому виписано роки найбільшої творчої активності письменника, коли Франко брав активну участь у дискусіях щодо репертуару театрів на зібраннях «Руської бесіди» та збагачував театральні репертуари Руського народного театру своїми оригінальними творами, коли увійшов у русько-українське просвітницьке товариство «Поступ», коли почав друкувати свою працю в «Житі і слові», роман «Основи суспільності», твір «Галицький «Москаль-чарівник», «Причинки до історії Галичини в ХVIII віці», «Панщина і її скасування», яка видавалась у Львові і разом із казкою «Лис Микита» «була заборонена до поширення в Росії» в часи участі Франка в русько-українських радикальних рухах.

3Третій том, який описує життя письменника в період з 1900 по 1916 роки, було присвячено 160-річчю від дня народження Івана Франка. В даному томі науковець описує період Народної ради і галицьких народовців, період так званої «нової ери». Це були часи в житті письменника, коли слава про Франка вийшла далеко за межі Галичини.

Кожен том супроводжують докладні покажчики, що полегшують користування виданням.

«Літопис…» розрахований на науковців, студентство, викладачів та школярів старших класів, а також усіх тих, хто цікавиться літературними шляхами українського Каменяра в період складних історичних процесів.

Запрошуємо до ознайомлення з цим унікальним виданням у відділ наукової інформації та бібліографії Чернівецької ОУНБ ім. Михайла Івасюка після закінчення карантину.


Мобільне меню