13 вересня на базі обласної наукової бібліотеки відбулося засідання круглого столу на тему: «Сучасна бібліотека об’єднаної територіальної громади», де взяли участь представники ОТГ, начальники районних відділів культури, директори ЦБС, бібліотекарі ОТГ та представники громадських організацій області.
Організаторами заходу виступили: управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації, Чернівецький центр розвитку місцевого самоврядування, Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. Михайла Івасюка, Чернівецьке обласне відділення Всеукраїнської громадської організації «Українська бібліотечна асоціація».
Важливою складовою інфраструктури ОТГ є бібліотеки, яких сьогодні налічується 130 (32,8 %). Зокрема до складу ЦБС відносяться 53 сільських бібліотеки, які передані в комунальну власність ОТГ.
Формат круглого столу передбачав спілкування учасників у розрізі двох панелей: перша – «Децентралізація. Зміни заради майбутнього», друга – «Досвід».
1) Перша панель дискусії «Децентралізація. Зміни заради майбутнього»:
Тетяна Шарагова, заступник начальника обласного управління культури, висвітлила тему «Децентралізація на бібліотечній мапі Буковини», де, зокрема, говорила про мережу бібліотек Буковини в процесі децентралізації, про роль бібліотек в забезпеченні життєдіяльності громади і сприяння в тому, щоб ці заклади стали потужними інформаційно-комунікаційними і культурними центрами, а також невід’ємною частиною громади.
Директор Чернівецького центру розвитку місцевого самоврядування Тетяна Татарчук ознайомила учасників з донорськими програмами та можливостями їх в контексті реформи децентралізації, особливо в сфері культури.
Наталія Філяк, директор обласної книгозбірні, охарактеризувала проектну діяльність бібліотек області, які розширили свої послуги та підвищили фаховий рівень.
Експерт з правових питань офісу реформ Чернівецького відділення Асоціації міст України Ольга Чепель розкрила правові аспекти бібліотек в ОТГ та їх захист.
Ігор Баб’юк, заступник голови Чернівецького ГО «Комітет виборців України», висвітлив тему «Бібліотеки в умовах децентралізації: виклики та перспективи». Зокрема зауважив, що бібліотека – це ще не освоєний ресурс, який повинен стати інформаційним центром для молоді, ресурсом для розвитку громади.
2) Друга панель дискусії «Досвід»:
Олена Баннікова, заступник директора ЧОУНБ ім. М. Івасюка з питань внутрішньої роботи, висвітлила роботу бібліотечних мереж на прикладі Польщі та Литви.
Про роль методичної служби як індикатора та розвитку бібліотек області в умовах децентралізації та перспективи роботи говорила заступник директора з питань наукової роботи обласної книгозбірні Марія Довгань.
Директор Сторожинецької ЦБС Іванна Лугина представила модель бібліотек об’єднаної територіальної громади, також висвітлила роботу бібліотек в умовах ОТГ.
Про роботу публічних бібліотек Хмельниччини в умовах децентралізації розповіла директор Хмельницької ОУНБ Катерина Чабан, яка відзначила важливу роль обласної наукової бібліотеки, зокрема у створенні інтерактивної карти бібліотек ОТГ, проведенні форумів, конкурсів, створенні народних домів, впровадженні досвіду кращих практик бібліотек ОТГ тощо.
Історію успіху в співпраці з громадою презентувала завідувач Недобоївської ОТГ Хотинського району Людмила Чебан.
Про співпрацю Вашківецької ОТГ Сокирянського району з публічною бібліотекою розповів голова новоствореної ОТГ Валерій Романенко, який висловив пропозиції щодо підписання договорів про муніципальну співпрацю, неформальне спілкування в бібліотеках.
Учасники круглого столу ухвалили рекомендації щодо подальшого розвитку публічних бібліотек Буковини, надання повноцінних бібліотечно-інформаційних послуг населенню, зміцнення матеріально-технічної бази та комп’ютеризації, організації методичного забезпечення та створення нової моделі бібліотеки, системи підвищення кваліфікації бібліотечних працівників бібліотек ОТГ.