28 червня червня українці в 28-й раз в історії відзначать День Конституції України. Цього дня вшановується головний документ нашої країни, який визначає державний устрій країни та гарантує права громадян.
Конституцією називають головний державний закон, який визначає:
порядок і принципи функціювання представницьких, виконавчих та судових органів влади;
державний устрій;
права й обов’язки держави, суспільства та громадян;
виборчу систему.
Всі інші закони країни зазвичай спираються саме на Конституцію. Вона має найвищу юридичну силу і значення.
Першою українською державною збіркою законів історики вважають ухвалену в 1710 році Конституцію Пилипа Орлика. Документ регулював відносини між гетьманом і запорізькими козаками, висловлюючи інтереси останніх. Чинності ця конституція так і не набула.
Другу в нашій історії конституцію ухвалила Центральна Рада УНР 1918 року. Головним у розробці законів був історик Михайло Грушевський. Конституція проголошувала незалежність УНР і визначала парламентський устрій держави. Незабаром після цього у країні стався переворот Скоропадського, і документ було скасовано.
Після заснування Радянського Союзу з’явилася Конституція УРСР, яка мала кілька редакцій.
Зрештою, зі здобуттям незалежності з’явилася необхідність у головному зводі законів країни. Конституція України була ухвалена 28 червня 1996 року Верховною Радою. На документі депутати вперше склали присягу на вірність Україні.
Книжково-ілюстративна виставка «Конституція країни – символ незалежності держави», розгорнута в читальному залі (вул. Вірменська, 14), допоможе не тільки науковцям, але й всім охочим ознайомитися з важливим значенням основного закону України та згадати, який шлях пройшла Україна у процесі створення сучасної Конституції.