Кодина, як етномаркер обрядової культури буковинців

24 серпня у відділі документів з економічних, технічних та природничих наук відбулася презентація  традиційного, обрядового  та святкового вбрання буковинців Кіцманщини «Кодина, як етномаркер обрядової культури буковинців», який люб’язно предоставила нашим користувачам Галина Українець, директорка етно-галереї «Спадкоємці», внучата племінниця видатного нашого співака Дмитра Гнатюка, мешканка села Мамаївці.

Буковина в усі часи була і є  мультикультурним регіоном, який в різні історичні періоди «всмоктував» в себе культуру народностей,  що проживали на цій території. Тому наша буковинська земля є яскравим прикладом народження і споживання культурних цінностей багатьох народів. Плекання цієї спадщини є обов’язком нашого сьогодення. Однією з таких ентузіастів, що доносять до нас цю самобутню буковинську культуру є пані Галина.  Про свої мрії, задуми та їх втілення ми почули безпосередньо від неї. Нам надзвичайно приємно, що вона погодилась на співпрацю з ЧОУНБ ім. М. Івасюка і обрала для експозиції своєї колекції саме наш бібліотечний простір.

Жадібний інтерес наших сучасників до історичних джерел  українських народних традицій, зокрема буковинських,  до його традиційного одягу – є невичерпною скарбницею краси та натхнення.

Цікавим і важливим є той факт, що «Буковинський урочистий  вінок з ковилою» визнано національною культурною спадщиною. Цей урочистий вінок в народі також називають кода, кодина, павун, вінок з травою, павуновий вінок,  який є  різновидом дівочого головного убору рівнинних сіл Буковини.  Він є нашим етномаркером, за яким впізнають буковинців на етнографічній карті України.

Відчути неповторну атмосферу минувшини допомагає тематична ретро-фотовиставка, яка розгорнута на сходах нашої книгозбірні і милує око кожного відвідувача.

З вітальним словом на презентації виступила Олена Баннікова, заслужений працівник культури, заступниця директора ЧОУНБ ім. М. Івасюка. Також присутнім був запропонований перегляд стрічки «Весільний спадок. Буковина», в якому колоритно відтворено моменти весільних обрядів та святкового одягу мешканців Мамаївської громади ХІХ-ХХ століття.

У програмі заходу також прозвучали старовинні та сучасні українські пісні у виконанні відомої буковинської співачки Наталії-Камелії та дуету «Файна рута».

У рамках заходу відбулася фотосесія, в якій всі бажаючи спробували себе в якості моделей і занурились в атмосферу життя наших пращурів.

Експозиція традиційного та обрядового одягу буковинців триватиме у книгозбірні до 30 вересня ц.р. Попереду на відвідувачів чекають ексклюзивні фотосесії та майстер-класи.

 • DSC_0315
 • DSC_0367
 • DSC_0336
 • DSC_0333
 • DSC_0351
 • DSC_0364
 • DSC_0323
 • DSC_0359
 • DSC_0330
 • DSC_0338
 • DSC_0355
 • DSC_0371
DSC_03151 DSC_03672 DSC_03363 DSC_03334 DSC_03515 DSC_03646 DSC_03237 DSC_03598 DSC_03309 DSC_033810 DSC_035511 DSC_037112
responsive slideshow by WOWSlider.com v6.1

Модераторка заходу Тамара Сендульська, завідувачка ВДЕТПН

Технічний супровід та фотосвітлини – Кристина Боклач, бібліотекарка ВІТЕР


Мобільне меню