24 серпня у відділі документів з економічних, технічних та природничих наук відбулася презентація традиційного, обрядового та святкового вбрання буковинців Кіцманщини «Кодина, як етномаркер обрядової культури буковинців», який люб’язно предоставила нашим користувачам Галина Українець, директорка етно-галереї «Спадкоємці», внучата племінниця видатного нашого співака Дмитра Гнатюка, мешканка села Мамаївці.
Буковина в усі часи була і є мультикультурним регіоном, який в різні історичні періоди «всмоктував» в себе культуру народностей, що проживали на цій території. Тому наша буковинська земля є яскравим прикладом народження і споживання культурних цінностей багатьох народів. Плекання цієї спадщини є обов’язком нашого сьогодення. Однією з таких ентузіастів, що доносять до нас цю самобутню буковинську культуру є пані Галина. Про свої мрії, задуми та їх втілення ми почули безпосередньо від неї. Нам надзвичайно приємно, що вона погодилась на співпрацю з ЧОУНБ ім. М. Івасюка і обрала для експозиції своєї колекції саме наш бібліотечний простір.
Жадібний інтерес наших сучасників до історичних джерел українських народних традицій, зокрема буковинських, до його традиційного одягу – є невичерпною скарбницею краси та натхнення.
Цікавим і важливим є той факт, що «Буковинський урочистий вінок з ковилою» визнано національною культурною спадщиною. Цей урочистий вінок в народі також називають кода, кодина, павун, вінок з травою, павуновий вінок, який є різновидом дівочого головного убору рівнинних сіл Буковини. Він є нашим етномаркером, за яким впізнають буковинців на етнографічній карті України.
Відчути неповторну атмосферу минувшини допомагає тематична ретро-фотовиставка, яка розгорнута на сходах нашої книгозбірні і милує око кожного відвідувача.
З вітальним словом на презентації виступила Олена Баннікова, заслужений працівник культури, заступниця директора ЧОУНБ ім. М. Івасюка. Також присутнім був запропонований перегляд стрічки «Весільний спадок. Буковина», в якому колоритно відтворено моменти весільних обрядів та святкового одягу мешканців Мамаївської громади ХІХ-ХХ століття.
У програмі заходу також прозвучали старовинні та сучасні українські пісні у виконанні відомої буковинської співачки Наталії-Камелії та дуету «Файна рута».
У рамках заходу відбулася фотосесія, в якій всі бажаючи спробували себе в якості моделей і занурились в атмосферу життя наших пращурів.
Експозиція традиційного та обрядового одягу буковинців триватиме у книгозбірні до 30 вересня ц.р. Попереду на відвідувачів чекають ексклюзивні фотосесії та майстер-класи.
Модераторка заходу Тамара Сендульська, завідувачка ВДЕТПН
Технічний супровід та фотосвітлини – Кристина Боклач, бібліотекарка ВІТЕР