«Я вірю у велике майбуття й України, й
Української академії наук…».
Володимир Вернадський
12 березня виповнюється 160 років з дня народження геніального українського вченого, мислителя, засновника цілого ряду природничих наук, першого президента Української академії наук академіка Володимира Івановича Вернадського. З цієї нагоди відділ документів з економічних, технічних та природничих наук підготував ювілейну книжкову викладку «Вчений. Мислитель. Громадянин».
Володимир Вернадський – славний син українського народу, вчений-енциклопедист, видатний мислитель. Він був творцем наук і нових наукових напрямків. Його ім’я пов’язане з багатьма визначними відкриттями, зокрема, став засновником вчення про біосферу (живу оболонку Землі), основоположником цього терміну та вчення про ноосферу (сферу, де найважливішу роль в розвитку природи відіграє розум людини). Крім того, є фундатором сучасної геохімії (науки про хімічні процеси в надрах планети), автором терміну і нової науки – ядерної геології (радіогеології), біогеохімії (вчення про біохімічні процеси на планеті, та їх взаємозв’язок з географічною оболонкою Землі). Також є безпосереднім засновником мінералогії та петрографії (розділу геології, що вивчає походження та будову мінералів та гірських порід світу). Володимир Вернадський здійснив важливі відкриття, актуальні донині: в кристалографії, геології, радіогеології, метеоритиці, палеонтології, ґрунтознавстві, біогеохімії, мінералогії, геохімії, біології, а також філософії та історії.
Науково-творча спадщина вченого вражає. За його життя було опубліковано 473 наукові праці. Однак багато творів не публікувалися в повному обсязі. Деякі праці вперше надруковані тільки в 90-х роках минулого століття. Над розвитком ідей Вернадського послідовники працюють і досі. Дослідження науковця випередили свій час, а його ідеї багато в чому були пророчими.
Детальніше про життя та наукову діяльність Володимира Вернадського можна дізнатися, ознайомившись з матеріалами книжкової викладки «Вчений. Мислитель. Громадянин». Представлені тематичні друковані видання зберігаються у бібліотечних фондах нашої книгозбірні і є у вільному доступі.