8 лютого світова наукова спільнота відзначатиме 140-у річницю від дня народження найвизначнішого ученого-економіста Йозефа Алоїза Шумпетера. З цієї нагоди на сторінках усного пам’ятного календаря «Твої знання потрібні Україні» відділ документів з економічних, технічних та природничих наук підготував тематичну книжкову викладку «Йозеф Шумпетер – геніальна зірка у космосі наук».
Великий австрійсько-американський економіст Йозеф Алоїз Шумпетер – феномен культурної інтеграції в часі, як і його життєвий шлях, його ідеї і його значення для сучасної науки. З 1909 по 1911 роки він жив і творив на Буковині. Тут був призначений на посаду позаштатного професора юридичного факультету Чернівецького університету, де плідно працював на науковій ниві, вів дослідницьку роботу, викладав економічні дисципліни. У Чернівцях написав одну із своїх найголовніших праць «Теорію економічного розвитку», яка випередила багато ключових ідей його пізнішого, мабуть найвпливовішого доробку – «Економічні цикли». Впродовж усього життя послідовно розширював свої знання, публікував роботи з права, демократії, національної економіки, соціології та філософії, що постійно підтримували імідж генія.
Книга «Капіталізм, соціалізм і демократія» (1942) є найважливішою працею Йозефа Шумпетера. Її часто включають у список найбільш видатних економічних творів усіх часів і народів. В останні роки працював над «Історією економічного аналізу», яка залишилася незакінченою й була надрукована вже після смерті в 1954 році під редакцією дружини Йозефа Алоїза Елізабет. Ця праця підтвердила енциклопедизм і надзвичайну широту поглядів вченого, його здатність до тривалого прогнозу та точних узагальнень.
Окрім цього, Шумпетер детально вивчав проблеми розвитку підприємництва і його рушійних сил, особистості підприємців. На його думку, підприємець – це не просто людина бізнесу чи менеджер, ним може бути особа, яка має специфічну індивідуальність, свідомо ризикує і запроваджує в господарську діяльність інновації. Йозеф Шумпетер чи не першим зрозумів особливе значення інновацій у розвитку економіки. Також він підкреслював роль інвестицій, прибутку й бізнес-ініціатив у підприємництві. Тому сучасникам необхідно ще й ще раз повертатися до вивчення праць цього визначного економіста, соціолога та історика економічної думки.
У 1986 році з метою кращого вивчення праць Йозефа Шумпетера створено Міжнародне товариство його імені. У 2001 році в Берліні засновано інститут Шумпетера. У наш час Йозефа Шумпетера пам’ятають і шанують на економічному факультеті Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича. Весь колектив плідно співпрацює з Центром Шумпетера Університету міста Грац. В ЧНУ ім. Юрія Федьковича засновано стипендію ім. Й. А. Шумпетера, яку щосеместру одержує студент, який має найкращі успіхи в навчанні, науковій роботі, досконало володіє іноземною мовою. Також, починаючи з 1998 року, в університеті відбуваються наукові конференції, присвячені вивченню та застосуванню наукової спадщини видатного вченого-економіста, постійними учасниками яких є Центр економічних досліджень ім. Йозефа Шумпетера та представники-дослідники Кластеру буковинських інноваційних технологій ім. Йозефа Шумпетера.
Тематична книжкова викладка розрахована на широке коло науковців, економістів, аспірантів, студентів, представників малого та середнього бізнесу, всіх, кого цікавить визначна постать науковця-ювіляра. Представлені на викладці тематичні друковані видання зберігаються у бібліотечних фондах нашої книгозбірні і є у вільному доступі.
Хочете знати більше? Тоді Вам до нашої книгозбірні за адресою:
м. Чернівці, вул. О. Кобилянської, 47 (ІІІ поверх).