До відзначення Дня Європи відділ документів з економічних, технічних та природничих наук презентує віртуальну книжкову викладку п’яти найпопулярніших тематичних видань сьогодення «Книги європейських авторів – це книги для роздумів» (5 зірок), що зберігаються у бібліотечних фондах ЧОУНБ ім. М. Івасюка.
Бальцерович Лєшек. 800 днів: коротка історія великої зміни 1989 – 1991 / Лєшек Бальцерович ; [пер. з пол. В. Саган]. – Харків : Золоті сторінки, 2014. – 188 с.
Лєшек Бальцерович – організатор та ідейний натхненник польських економічних реформ (так званої «шокової терапії» або «Плану Бальцеровича») – перетворення Польщі з плановою економікою на країну з ринковою економікою. Цей План передбачав суворе обмеження інфляції, приведення до рівноваги протягом року державного бюджету, товарного і грошового ринків, переведення всіх сфер економіки на ринкові відносини. Для цього підвищувалися роздрібні ціни, скорочувалися бюджетні дотації, обмежувалися грошові доходи, а для підприємств вводився частковий внутрішній обіг злотого і встановлювався його єдиний курс.
Після Революції Гідності 2014 -2015 років Бальцерович неодноразово приїздив до України з виступами – інтерв’ю, лекціями, в яких пояснював своє бачення основ реформування української економіки.
Варуфакіс Яніс. Розмови з донькою про економіку. Коротка історія капіталізму / Яніс Варуфакіс ; [пер. з англ. Ю. Скавінського]. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2019. – 168 с.
Яніс Варуфакіс – грецький економіст, професор економіки в Університеті Афін і Техаському університеті, відомий фахівець у галузі глобальної та європейської кризи, автор численних книг, включаючи «Глобальний мінотавр». Варуфакіс називає себе «лібертарним марксистом», самого ж його називають «Джоном Кейнсом з крапелькою Маркса».
Як пояснити нерівність народів та держав і чим може зарадити демократія? Світом керують гроші чи їх відсутність? Як працює економіка в ринковому суспільстві? Куди веде людство розвиток технологій і чи є в людини шанс залишитися людиною і вберегти планету від самої себе?
На ці та інші теми є цікаві і прості відповіді у книзі Яніса Воруфакіса «Розмови з донькою про економіку. Коротка історія капіталізму».
Гарфорд Тім. Речі, що змінили світ. Історія економіки в 50 винаходах / Тім Гарфорд ; [пер. з англ. Р. Скакун]. – Київ : Наш формат, 2018. – 352 с.
Тім Гарфорд – британський економіст, журналіст, головний оглядач Financial Times, автор кількох бестселерів, а також ведучий серії iTunes «П`ятдесят речей, яки зробили сучасну економіку». Він Лауреат премії Рибчинського Товариства професійних економістів 2014-2015 рр.
Прості винаходи можуть запускати глобальні процеси й фундаментальні перетворення. Вони зміщують баланс економічних сил, визначають переможців і переможених, змінюють соціальні відносини та відкривають тисячи нових можливостей. А ще розповідають історію про те, як змінюється і функціонує наш світ.
Тім Гарфорд обрав 50 речей, які змінили наш світ та зробили життя таким, яким воно є сьогодні. Кожен винахід – це не лише історія про людські ідеї, а й про невидимі для ока процеси і складні системи, що нас оточують.
Люксембурґ Роза. Акумуляція капіталу. До економічного обґрунтування імперіалізму / Роза Люксембурґ ; [пер. з нім. Володимира Щербаненка]. – Київ : Rosa-Luxemburg в Україні; АРТ-КНИГА. – 352 с.
Роза Люксембурґ була німецькою революціонеркою, успішною журналісткою, блискучою промовицею й економісткою, про що часто забувають. Її аналіз накопичення капіталу й сьогодні вражає далекоглядністю. 15 січня 1919 року в Берлінському Тірґартені Розу вбили праві парамілітарні угруповання.
У часи СРСР вона хоч і була вписана у символічний простір українських міст, та майже не перекладалася українською. Її основна праця «Акумуляція капіталу» не перевидавалася з 1929 року, а перекладач Володимир Щербаненко вочевидь став жертвою Великого терору 30-их рр. Перевидаючи український переклад «Акумуляції капіталу», хочемо нагадати про видатну соціалістку та подискутувати про її значення для нашої доби.
«Акумуляції капіталу» – найбільша теоретична праця Р. Люксембурґ 1913 р., що стала визначальним внеском у дебати про імперіалізм перед Першою світовою війною. У своєму аналізі економістка відштовхується від К. Маркса і його теорії «первісного нагромадження капіталу» та досліджує процеси, внаслідок яких докапіталістичні форми суспільства і господарювання інтегруються у капіталістичний колообіг.
Седлачек Томаш. Економіка добра і зла. Слідами людських пошуків: від Гільгамеша до фінансової кризи / Томаш Седлачек ; [пер. з чес. Тетяни Окопної]. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2017. – 520 с.
Томаш Седлачек – чеський економіст, теоретик, дослідник і викладач, провідний макроекономіст Чехословацького торговельного банку, колишній радник з економічних питань Вацлава Гавела. Один із п’яти найкращих економістів за версією Єльського економічного журналу (2006) й автор бестселера «Економіка добра і зла».
У своїй праці Седлачек описує економіку як культурний феномен, тісно пов’язаний з філософією, антропологією, мистецтвом. Досліджуючи, як змінювалися погляди людини на світ з економічної точки зору, звертається до стародавніх культур й джерел, щоб окреслити, які переконання й цінності закладені в основу сучасної економіки.
У 2009 році книга здобула Wald Press Award, а у 2012 році на Франкфуртському книжковому ярмарку була відзначена Deutscher Wirtschaftsbuchpreis.
Рекомендуємо для прочитання тим, хто цікавить книгою, яка є джерелом інтелектуальної свободи.
Фотодокументи взяті з інтернет-ресурсів.