4 червня – Міжнародний день дітей, які потерпіли від насильства. Відзначається він з 1982 року для визнання і нагадування людям про страждання багатьох дітей, що постраждали від насильства та необхідності захищати права дітей.
3 червня кіноклуб Docudays UA при Чернівецькій обласній бібліотеці ім. М. Івасюка провів кінопоказ фільму «Лізо, ходи додому» (режисер – Оксана Бурая).
Серед запрошених – Аліна Зузуля, головна спеціалістка Чернівецького місцевого центру з надання БВПД; Тарас Лазарук, начальник відділу комунікацій та правопросвітництва регіонального центру з надання БВПД; Костянтин Савка, начальник Першотравневого районного сектору філії державної установи «Центр пробації» у Чернівецькій області; Ігор Пастух, начальник відділу зв’язків з громадськістю управління патрульної поліції в Чернівецькій області, капітан поліції; Анна Харена, старша інспекторка відділу зв’язків з громадськістю управління патрульної поліції в Чернівецькій області; Вікторія Маленька, інспекторка відділу зв’язку з громадськістю управління патрульної поліції в Чернівецькій області, лейтенантка поліції, а також учні 9-А класу Чернівецького ліцею № 1.
Експерти надали цікаву та корисну для юнаків інформацію щодо їх прав та обов’язків. Анна Харена запропонувала переглянути презентацію про права дітей та зазначила, що обов’язково необхідно розумно користуватися своїми правами.
Костянтин Савка торкнувся серйозної теми покарання та позбавлення волі неповнолітніх. Він розповів, які найбільш поширені причини вчинення злочинів неповнолітніми (неблагополучні сім’ї, конфлікти з родичами, юнацький максималізм тощо); розповів про вік, з якого може наставати кримінальна відповідальність; відповів на запитання присутніх, за які злочини частіше несуть відповідальність неповнолітні діти.
Що робити, коли права дитини були порушені? І як діяти, коли неповнолітній сам порушив закон? Про це розповіла Аліна Зузуля, яка надала корисну інформацію про те, яким чином можна отримати безкоштовну правову консультацію, куди потрібно звертатися (адреси, гарячі лінії телефонів), як отримати безоплатного адвоката в разі необхідності.
Безпосередньо фільм викликав бурхливі емоції та жваве обговорення. Учні намагалися розібратися, чому дівчинка Ліза весь час тікала з дому, обговорили, які права цієї дитини були порушені. Ігор Пастух ставив аудиторії запитання про види насильства, які були присутні в фільмі, про те, чи обізнані слухачі, куди звертатися в разі вчинення насильства над ними чи іншими неповнолітніми особами.
Діти, які потерпають від домашнього насильства, часто залишаються «невидимими» За даними Національної поліції України в 2020 році надійшло 208 784 звернення з приводу домашнього насильства. Близько 2 % звернень становлять звернення від дітей. Тому важливо сформувати у молоді глибше розуміння явища «домашнього насильства», поглиблювати знання Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», надихати молоде покоління протидіяти цьому ганебному явищу.
Для отримання допомоги та консультацій можна зателефонувати до правоохоронних органів або в правозахисні організації:
102 – Національна поліція України;
103 – швидка медична допомога;
15-47 – безкоштовна цілодобова «гаряча» лінія для жертв домашнього насильства;
116-123 (з мобільного) та 0 800 500-335 (зі стаціонарного) – безкоштовна національна «гаряча» лінія з попередження домашнього насильства;
116-111 (з мобільного) та 0 800 500-225 (зі стаціонарного) – національна дитяча «гаряча» лінія;
0 800 213-103 – цілодобова гаряча лінія безоплатної правової допомоги.
Працівники відділу обслуговування користувачів підготували книжкову розкладку.
Модератор заходу – Галина Добровольська.
Фото Віктора Безпальченка.