«Катерина Грушевська: доля професорівни»

грушевська на головнуЗгідно Постанови Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2020 році» 21 червня відзначаємо 120 років з дня народження Катерини Грушевської (1900–1943) – етносоціолога, фольклористки, етнографа, культуролога, перекладачки, доньки знаменитого історика та громадського діяча.

«Про Катерину Грушевську писати й говорити нелегко», – зазначають дослідники. Життєвий шлях доньки професора, політичного діяча, який присвятив своє життя Україні, Михайла Грушевського, виплеканий, передусім, атмосферою любові та родинного затишку у сім’ї, високоінтелектуальним, національно-свідомим середовищем, духом свободи…

«Зірка першої величини української науки» Катерина Грушевська не мала жодної офіційної освіти. Початкову й гімназійну забезпечила мама – педагог і перекладач, науковий інструментарій – батько, найвидатніший український історик. «Вчилася дома під керуванням батька й матері», – писала згодом у своїй автобіографії.

Одну з перших своїх праць, опублікованих у 18 років, гордо підписала: «Професорівна». Катерина захоплювалася етнографією, соціологією, фольклористикою, первісною культурою. Видала свої перші ґрунтовні праці, серед яких «З примітивної культури. Оповідання, казки і байки Африки і Америки».

«Моя донька і учениця», «Мій батько і вчитель» – ці слова часто зустрічаються в офіційних документах, листах, мемуарах 1920-х років. Катерина Грушевська в жодному разі не залишилася в тіні славетного батька й своєю самобутністю довела, що в талановитих батьків виростають гідні нащадки.

«Корпус українських народних дум» – неперевершений на сьогодні – лебедина пісня Катерини Грушевської. Пізніше, після арешту дослідниці, цей корпус назвуть «сочинением ярко националистического характера».

Проте дихати, жити й творити Грушевські могли лише на рідній землі. «Іншої України немає!», – відповіла Катерина за себе, за батька і за всіх українців-безбатченків, які повернулися в Україну.

Її доля персоніфікує увесь трагізм винищення цвіту української нації.  Для всіх, кого зацікавила доля славної доньки видатного батька, пропонуємо переглянути наступне відео:

 


Мобільне меню