12 квітня виповнюється 90 років від дня народження філософа, академіка Національної академії наук України, директора Інституту філософії ім. Григорія Сковороди НАН України Мирослава Поповича.
Не кожен український інтелігент здатен перерахувати всі його посади, звання та нагороди або повідомити, що академік володіє п’ятьма європейськими мовами. Проте кожен знає про його існування – адже не лише наукова, а й публічна діяльність філософа давно надали йому неофіційного статусу одного з моральних авторитетів нації.
Мирослав Попович – відомий вчений в галузі філософії та духовної культури, теорії пізнання, логіки та методології науки, автор понад 300 наукових праць, в тому числі 17 індивідуальних монографій, великі розділи в 15 колективних монографіях, автор посібників та підручників для студентів і аспірантів вузів. У своїх працях здійснив розробку концептуальних та формальних засобів аналізу наукових теорій, мови науки, розвитку сучасної логіки та природознавства з урахуванням культурно-історичного контексту наукових досліджень. Виходячи з узагальнень досвіду точних наук, сформулював концепцію структур духовної діяльності, що враховує результати психології мислення, структурної лінгвістики, етнології, історії культури, теорії комунікації. На цих загальнотеоретичних засадах ґрунтуються його культурологічні дослідження. Вперше висвітлив світоглядні витоки становлення духовності українського народу.
Мирослава Поповича знають і шанують не тільки в Україні, але і за кордоном. Його праці перекладені англійською, німецькою, французькою та іншими мовами.
Напевно, всі знають його найвідоміші книжки. «Червоне століття» – про історію ХХ сторіччя, а радше про його філософію історії; і передусім про історію комунізму на наших землях. «Нариси історії культури України» – яскраву та різнобарвну, майже енциклопедію того, ким ми були і ким ми є.
У цих текстах немає «вузької спеціалізації», тут історія, мистецтво, політика, література, філософія; тут погляд зблизька та здалеку, з пташиного польоту та крізь мікроскоп.
Ці книжки належать до жанру тих, які англійською називають the book: якщо ви маєте час лише на одну книжку про історію комунізму, то «Червоне століття» стане найкращим вибором. Вони мудрі й детальні, але не вимагають якоїсь особливої підготовки: ці книжки відкриті для всіх, незалежно від ваших зацікавлень чи напрямків освіти.
Коли філософ іде у вічність, то залишає довге звучання. Майже музичну реверберацію. Попович був майже неможливим явищем, що народилося всупереч усім обмеженням радянської доби. І він був не один, за ним стоїть ціла культура.
Як ми можемо йому віддячити? Передусім читати його. Вслухатися в те, що він нам залишив.