Історичний екскурс «Портрет темряви. Українці в пеклі голодоморів» (до Дня пам’яті жертв голодоморів)

20171123_155547Згідно Указу Президента України від 26 листопада 1998 року щороку в  Україні в четверту суботу листопада відзначається День  пам’яті жертв голодоморів. Цьогоріч День пам’яті припадає на 25 листопада.

Голодомори в Україні — неодноразова масова загибель людей від голоду на території УРСР, спричинена зумисними діями сталінської влади і спрямована на геноцид корінного населення. Найвідомішим і визнаним на міжнародному рівні голодомором є масове вимирання українців у 1932—1933 роках. Визначення «голодомор» вживається також для голоду 1921—1923 та 1946—1947 років.

Три Голодомори, що їх зазнала Україна під час панування комуністичного режиму, — це найжорстокіші заплановані злочини в історії людства. Ніякі війни та нищення народів не зрівняються з масштабністю виморювання українського населення, що жило в країні з найродючішими ґрунтами.

Відомо, що від початку свого панування в республіці більшовицькі лідери вважали українського селянина своїм лютим ворогом. Л. Троцький, зокрема, проголошував українське селянство цитаделлю дрібнобуржуазної контрреволюції, а Й. Сталін вбачав у ньому основну армію національного руху. Не подобалось більшовикам і те, що працелюбний український народ завжди жив у відносному достатку і був далекий від маніакальних ідей більшовицьких лідерів. Тож перетворити його на покірного виконавця волі «пролетарських вождів» було справою непростою. Для цього потрібні були особливі за своєю жорстокістю, підступністю й цинізмом підходи, методи, шляхи, засоби впливу. Необхідна була примусова, всеохоплююча колективізація і всі ті репресивні заходи, яких вона вимагала.

Таких непоправних втрат українство зазнало передусім тому, що радянська Україна була окупованою й колоніально залежною територією, на якій кремлівські вожді будь-що прагнули насадити антиукраїнську владу і знищити прагнення українського народу до самостійного державного існування.

З нагоди Дня пам’яті жертв голодоморів в читальному залі розгорнуто книжково-ілюстровану виставку-спомин «Портрет темряви. Українці в пеклі голодоморів». До уваги користувачів представлено історичні документи, наукові розвідки, спогади очевидців, праці істориків, статті з наукових вісників та періодичних видань, довідкова література та художні твори.

До перегляду запрошуються всі охочі.

Виставка діятиме впродовж 10 днів.

 

20171123_155547

 

 


Мобільне меню