Ігор Сікорський – людина, яка підкорила небо

image001Людська мрія про польоти безмежна,

вона вивела нас у космос. Але хоч би

чого ми досягнули у прагненні

розширити обрії наших знань, Ігор

Сікорський назавжди залишиться для

нас джерелом натхнення як справжній

провидець.

Президент США Річард Ніксон

26 жовтня – День пам’яті одного з найвідоміших авіаконструкторів і авіабудівників світу, геніального українського інженера, вченого, винахідника, філософа Ігоря Сікорського (25.05.1889 – 26.10.1972). Його ім’я стоїть в одному ряду з іменами Едісона, братів Райт, Енріко Фермі.

Сікорського справедливо називають «батьком вертолітобудування». Особисто ним (або ж під його керівництвом) було розроблено 78 різноманітних літальних апаратів. Серед них – перший в світі пасажирський літак, перший в світі трансатлантичний гідроплан і перший серійний гелікоптер.

Народився Ігор Іванович Сікорський 25 травня 1889 року в Києві. Дід і прадід були священниками з Київщини, батько – професором-медиком Київського університету.

«Я мріяв літати з дитинства, в ті часи, коли керований політ людиною вважався абсолютно неможливим», – писав Ігор Іванович. Ще під час навчання в київській гімназії він сконструював свою першу модель гелікоптера з гумовим моторчиком. У Київському політехнічному інституті організував студентську авіаційну спільноту. Саме в  Києві створив свої перші моделі гелікоптерів та літаки, зокрема, БІС-1, БіС-2. З Києвом пов’язаний і знаменитий «Ілля Муромець» – чотиримоторний літак, який став світовим рекордсменом у вантажопідйомності та був визнаний найкращим літаком Першої світової війни.

Утім, після того як владу захопили більшовики, Сікорський ухвалив єдине правильне для себе рішення – емігрувати. Жив спочатку у Франції, потім переїхав до США. І там, за океаном, йому довелося починати усе з нуля. В Америці він зумів згуртувати навколо себе колишніх талановитих співвітчизників. У 1923 році було створено авіаційну компанію «Sikorsky Aeroengineering Corporation», яка невдовзі  стала провідним виробником вертолітної техніки за кордоном. Першим дітищем Сікорського на північноамериканському континенті був великий двомоторний літак S-29, але потім перекваліфікувався на легку авіацію, сконцентрувавшись переважно на літаках-амфібіях, а з кінця 30-х років – на вертольотобудуванні. На гелікоптерах конструкції Сікорського були вперше здійснені перельоти через Атлантичний і Тихий океани. Особливо ефективними  вони були під час пошуково-рятувальних та санітарних робіт (конструктор вважав головним завданням таких машин саме рятування людей, а не бойові дії). На ґвинтокрилах Ігоря Сікорського і зараз літають президенти.  Його машини задіяні як повітряні шпиталі, що гасять лісові пожежі та стоять на озброєнні різних країн світу.

Видатний конструктор був глибоко віруючою людиною, писав релігійно-філософські книги, залишив декілька праць на релігійну тематику. Любив подорожувати, на автівці об’їздив всю Америку.  Час від часу любив усамітнитись. Талановитий авіатор займався авіаконструюванням до кінця своїх днів. Помер у 1972 році на 83 році життя у місті Істон, Штат Коннектікут.

За своє життя Ігор Сікорський  отримав понад 80 різних почесних нагород, призів та дипломів, зокрема й  Почесну медаль Джона Фріца за науково-технічні досягнення в галузі фундаментальних й прикладних наук. Він є почесним доктором багатьох університетів світу. Його ім’я надано кратеру на Місяці, астероїду.

2016 року Національному технічному університету України «Київський політехнічний інститут»  та Міжнародному аеропорту «Київ» присвоїли ім’я Ігоря Сікорського.

Детальніше про славетного сина української землі, про його основні досягнення та родину  Ви можете дізнатися, ознайомившись з матеріалами книжкової виставки «Людина, яка підкорила небо», яка діє у відділі документів з  економічних, технічних та природничих наук.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
11 22 33 44 55 66
css slider by WOWSlider.com v6.1


Мобільне меню