День пам’яті жертв голодоморів – щорічний національний пам’ятний день в Україні, що припадає на четверту суботу листопада.
Відділ обслуговування юнацтва ЧОУНБ ім. М. Івасюка вшанував цей день годиною-реквіємом «Україна знає – світ визнає». Захід відбувся 21 листопада в День Гідності і Свободи. Розпочався хвилиною мовчання на знак вшанування героїв Небесної Сотні, воїнів і цивільних, загиблих під час російського вторгнення в Україну, жертв голодоморів 1922–23 рр., 1932–33 рр., 1946–47 рр.
Кандитатка історичних наук, доцентка кафедри політології та державного управління ЧНУ ім. Ю. Федьковича Наталія Нечаєва-Юрійчук запропонувала старшокласникам Чернівецького ліцею № 3 медичного профілю поміркувати над причинами геноциду українського народу, який організувало керівництво ВКП(б) та урядом СРСР у 1932–1933 роках шляхом створення штучного масового голоду. Науковиця розповіла про задокументовані українськими та зарубіжними істориками факти, надала спогади свідків тих жахливих подій, яким вдалось вижити, продемонструвала світлини, відзняті зарубіжними фотографами. Ці відомості допомогли ліцеїстам зрозуміти, що голодомор був викликаний свідомими і цілеспрямованими заходами вищого керівництва Радянського Союзу й Української РСР на чолі зі Сталіним, розрахованими на придушення спротиву українських селян проти колективізації та їх часткового фізичного знищення.
Завідувачка відділу науково-освітньої роботи Чернівецького обласного художнього музею Лариса Курущак розповіла про сучасне осмислення трагедії всього українства у творах образотворчого мистецтва. Старшокласники мали змогу поділитися враженнями від інтерпретації тематики Голодомору з плаката видатного чернівецького художника Ореста Криворучка «Голодомор в Україні» (2003) та переглянути листівки на цю тему, створені в українській діаспорі. Пані Лариса запропонувала учням самостійно перекласти написи на одній з листівок, текст якої закликає переглянути документальний фільм про голод в Україні.
У довірливому спілкуванні присутні поділилися власними родинними спогадами про голод, які передаються від старших родичів до нащадків, адже важливим є емоційне сприйняття тих подій, відчуття та образи українців, які перенесли нелюдські страждання.
На завершення заходу учасникам провели огляд книжкової виставки «Голодомор в Україні: історія і пам’ять».