Філософські рефлексії про критерії сучасного мистецтва

30 серпня, на завершення літнього сезону, сьомий раз поспіль впродовж 2023 року, відбулося традиційне засідання клубу  «Дискусійне коло» в межах проєкту «Філософська лабораторія». Цього разу  інтерактивна лекція з елементами мультимедіа була присвячена темі « Філософські рефлексії про критерії сучасного мистецтва». Підготував презентацію та модерував захід молодий науковець, аспірант-філософ і бібліотекар відділу наукової інформації та бібліографії Святослав Рачук.

Сучасне мистецтво (англ. contemporary art) — мистецтво, що твориться в теперішній момент, або сукупність мистецьких напрямів, течій і практик, що виникли у другій половині XX століття, модернізму і постмодернізму. У роботах сучасних митців і мисткинь концептуальна ідея домінує над формою, технікою та засобами вираження. Територія сучасного мистецтва — це територія тотального дискомфорту, екстремальна, і для митця, і для глядачів, бо це мистецтво їх не обслуговує, а порушує табуйовані теми й артикулює ними так, що це може комусь і не подобатись.

Впродовж зустрічі ознайомилися з термінологією та ознаками сучасного мистецтва. На прикладі розглянули різновиди сучасного візуального мистецтва, зокрема, зупинилися на обговоренні сучасного кіно, театру, сучасної музики, літератури та переглянули фрагменти відеоматеріалів. Зацікавило учасників клубу та викликало жваве обговорення інтерактивне мистецтво (жанр мистецтва, в якому глядачі беруть участь у створенні предмета мистецтва, надаючи інформацію для визначення результату), акціонізм (узагальнена назва для «мистецтв дії», в яких твором є жест, розіграна «вистава» або спровокована «подія» — акція, передбачає зміщення акценту з результату творчості на сам процес створення художнього твору, а суб’єктом і об’єктом в ньому є сам художник), мистецтво витривалості (досліджує відносини між художником і аудиторією, межами тіла і можливостями розуму).

Дійшли висновків, що будь-що можна вважати мистецтвом, якщо його правильно «розпіарити», сучасне мистецтво гіперболізоване (контекстуальне, десакралізоване, виконує психотерапевтичну функцію) та залежить від автора.

Серед присутніх були: науковці-філософи, Світлана Балінченко та Роман Рошкулець, митці, культурологи, бібліотекарі та інші учасники, кого зацікавила тема зустрічі.

  • DSC_0011
  • DSC_0006
  • DSC_0007
  • DSC_0002
DSC_00111 DSC_00062 DSC_00073 DSC_00024
javascript carousel by WOWSlider.com v6.1


Мобільне меню