Звіт роботи Чернівецького ОВ УБА за 2019 рік

Звіт

про роботу Чернівецького обласного відділення

ВГО «Українська бібліотечна асоціація» за 2019 рік

 

Основним завданням обласного відділення ВГО «УБА» було сприяння розвитку бібліотечної справи в області, роботі бібліотек в умовах децентралізації, підвищення професійного рівня бібліотечних працівників ЦБС та ОТГ, їх соціального захисту. Вся робота проводилась згідно стратегічних напрямків розвитку бібліотечної справи в Україні та відповідала нижчепереліченим цілям.

Ціль 1. Впровадження інноваційної моделі діяльності бібліотек.

Обласне відділення ВГО «УБА» активно співпрацювало з Відкритим університетом для дорослих спільно з благодійним фондом «Суспільні ресурси та ініціативи» у реалізації проєкту  «Громадянська освіта як ключ до локального розвитку». В результаті роботи були підписані Меморандуми про співпрацю в галузі освіти дорослих в партнерстві з Представництвом німецької неурядової організації «Німецьке об’єднання народних університетів» (DVV International) в Україні та Громадською організацією «Українська асоціація освіти дорослих». Завдяки проєкту бібліотека стала простором для здобуття неформальної освіти для дорослих  протягом всього життя. В ході реалізації проєкту проводилось навчання по таким програмам:

 1. «Базовий курс ефективного громадянства і комунікацій», що включає наступні блоки: а) Громадянська освіта як ключ до розвитку спільнот, б) Політико-правовий модуль: права людини та механізми їх захисту, інструменти участі громадян у управлінні спільнотами, громадський моніторинг діяльності органів публічної влади, в) Економічний модуль: основи фінансової грамотності, основи підприємництва: експрес-курс, г) Соціально-культурний модуль: ефективна комунікація, критичне мислення, рольова гра на медіаграмотність «Правда чи брехня?», діалогові стратегії, способи рішень конфліктних ситуацій.
 2. «Базовий курс ефективного управління та участі», що включає наступні блоки: а) Громадянська освіта як ключ до розвитку спільнот, б) Економічний модуль: підготовка і менеджмент проєктів, в) Соціально-культурний модуль: ефективна комунікація.
 3. Реалізація громадських ініціатив «Прості обличчя непростої історії»
 4. Реалізація партнерської програми «Громадянська освіта жінок – нові можливості для розвитку місцевої громади», що включає наступні блоки: а) “Громадянська освіта як спосіб утвердження демократичних цінностей”, б) “Громадянська активність – нові можливості для самореалізації особистості”
 5. Проведення моніторингу та оцінки програм громадянської освіти

Досягнення і результати:

Всього за програмою «Базовий курс ефективного громадянства і комунікацій» навчання пройшло більше 100 жінок-представниць різних етносів в Магальській, Острицькій та Герцаївській ОТГ. Головним результатом їхньої участі в даній освітній програмі є надбані ними базові громадянські компетентності, а також досвід особистого розвитку та активної участі в суспільному житті. В ході навчання жінки отримали знання та вміння взаємодіяти з органами місцевої влади; навчилися реалізовувати, послідовно відстоювати і захищати свої права та інтереси; застосовувати демократичні технології прийняття рішень, з огляду на власні інтереси і потреби інших; моніторити діяльність органів публічної влади і використовувати інструменти громадського контролю; приймати обґрунтовані рішення і здійснювати ефективні дії в фінансових сферах, для реалізації життєвих цілей і планів на поточний момент і майбутні періоди; розвивати вміння і навички ефективної комунікації, ведення переговорів, самопрезентації, підвищення емоційної стабільності, толерантності, медіаграмотності і критичного мислення, розширення особистісного потенціалу та самореалізації, мотивації себе і інших до активної громадської позиції, включенню в суспільне життя.

Участь в програмі «Базовий курс ефективного управління та участі» взяли 23 представники органів влади та місцевих активістів Магальскої і Острицької ОТГ. У роботі з ними хороші результати дало проведення тренінгів з написання та менеджменту проектів, при яких активно опрацьовувалися такі проектні ідеї, як будівництво спортивно-оздоровчого центру з басейном для дітей Магальскої ОТГ і очищення берегів річок Прут, Дерелуй та Молниця, що протікають через Острицьку ОТГ.

Під час же тренінгів з ефективної комунікації зі ЗМІ (в рамках соціально-культурного модулю) представники органів влади та місцеві активісти не тільки обговорили роль ЗМІ в сучасному світі, розібрали потреби влади, активістів та ЗМІ, а також навчилися створювати якісний прес-реліз і давати інтерв’ю і тепер використовують ці навички у своїй повсякденній професійній і громадській діяльності.

Загалом тривалість програм для жінок в кожній ОТГ склала 37 навчальних годин, а для представників органів влади та активістів – 16 навчальних годин.

Після апробації програм було упорядковано і видано методичний посібник до програми «Базовий курс ефективного громадянства і комунікацій» (60 примірників).

Понад 150 осіб з Магальскої,  Острицької та Герцаївської ОТГ взяли участь в проведенні громадської ініціативи – відкритті 3-х фотовиставок «Прості обличчя непростої історії», що сприяло подоланню етнонаціональних і етнорегіональних стереотипів взаємного сприйняття через усвідомлення складності і неоднозначності історії краю. На фотовиставках було представлено 75 фотографій простих жителів ОТГ, які пройшли через війни, реформи, політичні потрясіння, репресії, голод, депортації, і чиї долі є своєрідним відображенням долі Буковини в останні століття. Презентації виставок проходили на двох мовах (українській та румунській). Під час спільної роботи над пошуком героїв фотовиставок та їх організації, активним учасникам програм в кожній з ОТГ (жінкам-представницям різних етносів і представникам місцевої влади) вдалося налагодити конструктивний діалог, навчитися працювати в команді, розвінчати усталені стереотипи і гармонізувати міжетнічні відносини.

20 жінок-представниць різних етносів в рамках Відкритого університету для дорослих, м.Чернівці пройшли навчання за програмою «Громадянська освіта жінок – нові можливості для розвитку місцевої громади» партнерської організації Херсонський ОЦ «Успішна жінка» і розширили свої компетенції в сфері демократичних цінностей, гендерної рівності, а також основ жіночого лідерства та тактик подолання опору жіночого лідерства.

Підсумки:

Реалізація цього проєкту дозволила цільовим групам одержати не часткову чи вибіркову інформацію про важливі для них питання, а забезпечила комплексність отримання базових знань, умінь і навичок для вирішення соціально-економічних і культурно-освітніх проблем місцевих громад, залучення якомога ширшого кола різних груп населення в процесі підготовки , прийняття і контролю за імплементацією управлінських рішень, а бібліотеки стали майданчиком для безкоштовного здобуття нових знань та компетенцій, місцем неформальної освіти дорослих.

 

 

Ціль 2. Розвиток професійної компетентності бібліотекарів через розбудову безперервної освіти.

Для підвищення фахового рівня бібліотекарів області проведено 11 заходів:

 • школу бібліотечного менеджменту для директорів та завідувачів методичних відділів ЦБС області за темою: «Місце бібліотеки в інформаційному середовищі: сучасні ресурси і послуги» (за підсумком 2018 року);
 • тренінг для директорів ЦБС та бібліотек ОТГ області за темою: «Підтримка просування реформи місцевого самоврядування через інформаційні майданчики у Чернівецькій області»;
 • семінар-студію для завідувачів відділів обслуговування ЦРБ області на тему «Краєзнавча робота: сучасна стратегія і діапазон діяльності»;
 • заняття Школи директорів ЦБС області за темою: «Сільська бібліотека: орієнтація на громаду»;
 • Школа бібліотечних інновацій для молодих бібліотекарів за темою: «Імідж бібліотеки – бачення молодих лідерів»;
 • обласний семінар з обслуговування юнацтва «Молодь обирає бібліотеку»;
 • Школа директорів ЦБС «Краєзнавча культура громади: бібліотечний аспект»;
 • Школа бібліотечних інновацій для бібліотекарів ОТГ «Сучасна бібліотека громади: простір для розвитку»;
 • обласний «Діловий клуб методистів» за темою: «Творчість та інновації методичних структур області»;
 • Школа директорів ЦБС, ОТГ, заступників директорів по роботі з дітьми «Пріоритети та перспективи розвитку бібліотек області»;
 • конференція «Правопросвітницьке партнерство параюристів, організацій та громадян в територіальних громадах Чернівецької області».

Голова ОВ ВГО УБА Наталія Філяк та члени обласного відділення Тетяна Микитюк і Наталія Горвасюк взяли участь у десятому Львівському бібліотечному форумі, який відбувався у рамках BookForum. Наталія Горвасюк виступила з досвідом інклюзивної роботи, яку організовано на базі Сторожинецької центральної районної бібліотеки.

З метою підвищення фахової освіти Голова ОВ ВГО УБА Наталія Філяк також взяла участь у щорічній Конференції УБА 21-22 листопада 2019 року у м. Києві.

За сумлінну роботу та високий професіоналізм члени Чернівецького ОВ ВГО УБА були нагороджені:

 • Почесною грамотою Міністерства культури України (Наталія Філяк, Галина Добровольська, Наталія Бабчук)
 • присуджено літературно-мистецькупремію імені Ольги Кобилянської (Марина Ріга)
 • літературно-мистецькупремію імені Сидора Воробкевича (Марія Дудидра).

 

Ціль 3. Поширення дієвих інструментів бібліотечної адвокації.

Обласне відділення брало активну участь у наданні консультацій для представників ОТГ, правового захисту бібліотекарів ОТГ та проводило  моніторинг роботи ЦБС та бібліотек ОТГ області. В бібліотеках області проводилась інформаційна кампанія «Адвокація: нова хвиля», під час якої  організовувались засідання круглих столів, діалоги-дискусії щодо надання нових культурно-інформаційних послуг громадам. Налагодилась співпраця Чернівецького ОВ ВГО УБА з органами влади, значна увага приділялась лобіюванню інтересів бібліотек ОТГ та ЦБС області (написання листів-звернень), підвищився фаховий рівень  бібліотекарів ЦБС та ОТГ області. Для цього обласне відділення зміцнило партнерство з обласним відділенням Асоціації міст України, обласною організацією «Комітет виборців» та Регіональним центром розвитку місцевого самоврядування.

 

Ціль 4. Перебудова системи послуг та сервісів обласного відділення.

Обласне відділення взяло за мету перебудувати систему послуг та сервісів. Почалася робота над оновленням зовнішнього вигляду та внутрішнього наповнення сторінки Чернівецького ОВ ВГО УБА та створенням спільноти відділення у ФБ. Також плануємо поповнювати сторінки Чернівецького ОВ ВГО УБА новою актуальною інформацією про основні події та заходи, які відбуватимуться у 2020 році, надавати інформаційний супровід та  доступ до ресурсів.

 

 

Ціль 5. Розвиток та зміцнення організаційної спроможності мережі регіонального відділення.

Впроваджувались проєкти Посольства США в Україні на оновлення книжкових фондів та облаштування новими меблями і технікою бібліотечно-ресурсного центру «Вікно в Америку» для створення комфортних зон для відвідувачів та членів відділення.

 

Начало формы

Ціль 6. Досягнення максимальної ефективності менеджменту обласного відділення.

Обласне відділення проводило роботу по збільшенню кількості активних членів. Якщо у 2018 році було 560 членів і зібрано добровільних пожертвувань на суму 44,270 грн., то у 2019 збільшилась кількість активних членів до 571 і кількість добровільних пожертвувань складає 46, 625 грн.

12 грудня було проведено звітно-виборну конференцію Чернівецького ОВ ВГО УБА, на якій переобрали голову, президію та ревізійну комісію Чернівецького відділення ВГО УБА. На конференції було підбито підсумки роботи відділення за останні три роки на окреслено основні шляхи та напрямки розвитку на наступні роки. Корисним та змістовним для присутніх були виступ, зауваження та рекомендації виконавчої директорки ВГО УБА Ярослави Сошинської. За результатами голосування Головою Чернівецького обласного відділення ВГО «Українська бібліотечна асоціація» було переобрано Наталію Філяк. Також обрано та розширено  новий  склад Президії, куди увійшли Марія Довгань,  Аліна Біла,  Олена Гімчинська, Іванна Лугина, Леся Стасюк,  Анжела   Марку.

До складу ревізійної комісії обрано  Марину Рігу, Галину Пухальську  та  Ольгу Твердохліб.

 

 

Ціль 7. Покращення комунікації та включеність членів відділення.

Обласне відділення сприяло налагодженню безперебійної роботи бібліотек області, особливо у новоутворених ОТГ. За методичної допомоги обласного відділення було укладено угоди про співробітництво між ЦРБ та ОТГ у Путилі, Сторожинці, Глибоці. Також було проведено переговори та надано консультації представникам Чагорської ОТГ Глибоцького району, Острицької ОТГ Герцаївського району, Клішківецької ОТГ Хотинського району, Новоселицької та Магальської ОТГ Новоселицького району.

Продовжувалась робота Пунктів європейської інформації «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся у пунктах європейської інформації» на базі Вижницької, Глибоцької, Кіцманської та Хотинської ЦРБ. Члени ОВ взяли участь та стали переможцями  конкурсу міжнародної організації IREX, проєкті ПУЛЬС «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» для бібліотек ОТГ та ГО (с. Усть-Путила Путильського району, Сторожинецька ЦРБ).

Проводилась активна робота в рамках проєкту «Простягни руку допомоги» (для людей з обмеженими можливостями).

З метою популяризації на Буковині книги, читання, книговидання та книгорозповсюдження, а також для підвищення престижу професії бібліотекаря, було організовано та проведено другий обласний фестиваль книги «Букфест-2019».

Впроваджувався краєзнавчо-інформаційний проєкт «Буковина в бібліомаршрутах» на базі Хотинської ЦБС та Путильської ЦРБ.

На базі обласної книгозбірні відбувся ІІ-й етап обласного конкурсу «Світ потребує доброти» (обслуговування користувачів з особливими потребами). Цей конкурс проводився з метою активізації роботи бібліотек по обслуговуванню користувачів з особливими потребами, формування позитивного ставлення та відношення до цієї категорії громадян, виявлення та розповсюдження інноваційних форм обслуговування. За кошти Чернівецького ОВ ВГО УБА були придбані цінні призи та нагороди для учасників конкурсу.

Голова ЧОВ ВГО «УБА» Наталія Філяк взяла участь у поїздці з обміну досвіду та налагодженню партнерських дружніх стосунків між бібліотечними працівниками  в смт. Новопсков Луганської області в рамках проекту «Схід і захід разом!».

В рамках Всеукраїнської акції «Бібліотека українського воїна» зібрано 498 книг, з яких 184 передані волонтерам для відправлення воїнам ООС.

 

Ціль 8. Активізація включення молоді в роботу відділення та інноваційна діяльність бібліотек.

Чернівецьке ОВ ВГО УБА надає велике значення розвитку та професійному зростанню  молодих бібліотекарів, які активно впроваджували інноваційні бібліотечні послуги, брали участь у написанні проєктів.

Для молодих бібліотекарів проведено:

– Школу бібліотечних інновацій за темою: «Імідж бібліотеки – бачення молодих лідерів»;

 • обласний семінар з обслуговування юнацтва «Молодь обирає бібліотеку».

З метою професійного росту та обміну досвідом молода бібліотекарка Олена Думитрашкевич, завідувачка бібліотеки-філії с. Буденець Сторожинецького району, взяла активну участь у Всеукраїнській літній школі молодого бібліотекаря у м. Кропивницький. Фінансову підтримку участі молодої бібліотекарки забезпечило Чернівецьке ОВ ВГО УБА.

Також за фінансової підтримки Чернівецького ОВ ВГО УБА молода бібліотекарка Наталія Горвасюк виступила з досвідом інклюзивної роботи, яку організовано на базі Сторожинецької центральної районної бібліотеки, на десятому Львівському бібліотечному форумі.

 

 

Ціль 9. Залучення експертів для розвитку інтелектуального капіталу відділення.

Активна робота проводилась з підтримки бібліотек в умовах децентралізації. ЧОВ ВГО УБА залучало експертів, юристів з Регіонального центру розвитку місцевого самоврядування, обласного відділення Асоціації міст України та ГО «Комітет виборців».

Для бібліотекарів ЦБС та ОТГ проведено:

 • тренінг для директорів ЦБС та бібліотек ОТГ області за темою: «Підтримка просування реформи місцевого самоврядування через інформаційні майданчики у Чернівецькій області»;
 • школу директорів ЦБС «Краєзнавча культура громади: бібліотечний аспект»;
 • школу бібліотечних інновацій для бібліотекарів ОТГ «Сучасна бібліотека громади: простір для розвитку»;
 • конференцію «Правопросвітницьке партнерство параюристів, організацій та громадян в територіальних громадах Чернівецької області».

 

Ціль 10. Забезпечення стабільного фінансування програмної діяльності.

Для забезпечення стабільного фінансування програмної діяльності ЧОВ ВГО УБА ведеться фінансовий облік та аналіз використання коштів (добровільних пожертвувань) членів організації.

 

 

 

 

Голова ЧОВ ВГО «УБА»                                                    Н. Філяк

     

 

 Comments are closed.