Ювілейна книжково-ілюстративна експозиція «Основоположник пореволюційної української прози»

IMG_20181203_095850У грудні цього року виповнюється 125 років з дня народження українського прозаїка, поета, публіциста Миколи Хвильового.

Народився Микола Фітільов (справжнє прізвище письменника) 13 грудня 1893 році в селищі Тростянець на Харківщині (тепер Сумської області). Брав участь у Першій світовій війні. Саме в окопах, серед солдатської маси, усталюються його демократичні, частково й більшовицькі симпатії. З 1921 pоку він у столичному Харкові, де й дебютує як поет.

У 1920-ті роки повністю підтримував і впроваджував у життя політику «українізації», виступав проти русифікаційного і «просвітянського» векторів розвитку української радянської культури. У 1925 році в газеті «Культура і побут», редактором якої був Василь Еллан-Блакитний, М. Хвильовий опублікував статтю «Про «сатану в бочці», або Про графоманів, спекулянтів та інших «просвітян», якою фактично зініціював літературну дискусію 19251928 років. До кінця 1925 року опублікував книгу памфлетів під назвою «Камо грядеши?», а в 1926 році «Думки проти течії», серію памфлетів «Апологети писаризму». Своєрідним продовженням цих памфлетів стала знаменита стаття «Україна чи Малоросія?», яка однак, за життя автора так і не з’явилася друком. У цих творах автор висловив вимогу перед новою українською літературою припинити наслідувати Москву й орієнтуватися на «психологічну Європу».

Навесні 1933 року письменник разом з Аркадієм Любченком побував на Полтавщині, де на власні очі бачив трагедію Голодомору. З цієї подорожі повернувся фізично й морально розбитим. В атмосфері шаленого цькування, можливо, передчуваючи наближення тотального терору, після арешту свого приятеля письменника Михайла Ялового на знак протесту проти початку масових репресій проти української творчої інтелігенції 13 травня 1933 року в Харкові, у будинку письменників «Слово», покінчив життя самогубством. Твори та ім’я М. Хвильового залишалися забороненими аж до останніх років існування тоталітарного режиму в Україні.

З нагоди 125-річчя від дня народження видатного письменника відділ обслуговування користувачів підготував ювілейну книжково-ілюстративну експозицію «Основоположник пореволюційної української прози». До уваги читачів представлені художні твори Миколи Хвильового, епістолярна спадщина, літературознавчі розвідки, статті із наукових вісників, періодичних видань, а також довідкова література.

 

IMG_20181203_095850

 

 


Comments are closed.